Cleveland Clinic: prezydent odwiedził prof. Siemionow

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2010 15:03

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Cleveland Clinic, gdzie pracuje m.in. prof. Maria Siemionow, która dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy.

Cleveland Clinic: prezydent odwiedził prof. Siemionow

Był to jeden z punktów programu drugiego dnia roboczej wizyty prezydenta Komorowskiego w USA.

Komorowski podkreślił, że klinika to przykład sukcesu medycyny amerykańskiej „z liczącym się udziałem doświadczenia polskiego". Jego zdaniem, prof. Siemionow „odniosła gigantyczny sukces, który odbił się szerokim echem na całym świecie" i jest przykładem nowej Polonii.

– To jest dla mnie szansa pokazania w Polsce i w USA polskiego sukcesu – dodał w rozmowie z dziennikarzami.

Prof. Siemionow mówiła o znaczeniu wizyty prezydenta w klinice: – Prezydent rozumie, że wiedza polska jest możliwa do zastosowania na każdym gruncie. Jesteśmy takimi emisariuszami tego, co Polacy potrafią – podkreśliła profesor.

Jak wyjaśniła, w klinice w Cleveland kształci się wielu polskich naukowców, którzy później wracają do kraju. – Możemy stworzyć im warunki, a swoje umiejętności młodzi ludzie będą mogli wykorzystać, kiedy wrócą – powiedziała prof. Siemionow.

W grudniu 2008 roku prof. Maria Siemionow dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W wyniku 22-godzinnej operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie, będącej ofiarą postrzelenia, około 80 proc. powierzchni twarzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum