Ciszej na pasach, czyli nowatorski sygnalizator dla niewidomych

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2016 15:51

Dzięki wydawanym sygnałom pomoże bezpiecznie przejść przez ulicę osobom niewidomym, a jednocześnie nie będzie zakłócał spokoju mieszkańcom budynków, które znajdują się w pobliżu. Nowatorski sygnalizator dostosuje głośność emitowanych dźwięków do aktualnego poziomu hałasu na ulicy.

Nowatorski sygnalizator dla niewidomych. Fot. Archiwum

Rozwiązaniem problemów zarówno osób niewidomych, jak i tych, którym przeszkadza hałaśliwa sygnalizacja może być nowatorski sygnalizator opracowany w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB). - Mówiąc najprościej: nasz sygnalizator będzie dobierał poziom sygnału dźwiękowego do poziomu hałasu występującego wokół przejścia dla pieszych - powiedział PAP jeden z twórców urządzenia Leszek Morzyński z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - PIB.

Poziom hałasu, występującego w danym miejscu, nazywany jest tłem akustycznym. - Niektóre dźwięki rzeczywiście powodują, że inne słyszymy gorzej, albo nie słyszymy ich wcale - opisuje rozmówca PAP. Z tego powodu sygnalizatory programowane są tak, aby emitowane przez nie odgłosy były głośniejsze niż dźwięki ulicy.

Jednak czasami sytuacja nie jest tak oczywista. - Niekiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem przeciwnym, wynikającym z właściwości słuchu. Dźwięk z sygnalizatora można byłoby usłyszeć nawet, gdyby był cichszy niż hałas ulicy, bo nie byłby przez niego maskowany. Wszystko zależy od częstotliwości i poziomu obydwu dźwięków - wyjaśnia Leszek Morzyński.

Właśnie tę właściwość słuchu chcą wykorzystać specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego. Aby przyciszyć sygnalizatory, zastosują zestawy specjalnych filtrów, które potrafią określić poziom hałasu w konkretnych pasmach częstotliwości, a na tej podstawie wyznaczyć tzw. progi słyszenia w warunkach maskowania dla tych pasm częstotliwości. Dzięki temu nowe sygnalizatory mogłyby generować sygnał, którego głośność byłaby o kilka decybeli niższa niż w sygnalizatorach obecnie stosowanych.

Ciche sygnalizatory można będzie instalować przy przejściach dla pieszych, na których sygnalizacja świetlna dopiero będzie instalowana, ale także mogą zastąpić działające już - głośniejsze - urządzenia tego typu. Na razie twórcy systemu nie mają jednak sygnałów od jednostek zainteresowanych wdrożeniem wynalazku.

Jak zapewnia rozmówca PAP, innowacyjny sygnalizator nie będzie wcale droższy od tych, które konstruowane są dzisiaj. - Konstrukcja opracowanego sygnalizatora jest zbliżona do konstrukcji sygnalizatorów stosowanych obecnie, różne będzie za to oprogramowanie. W związku z tym koszt będzie różnił się tylko nieznacznie - zapewnił Leszek Morzyński.

Czytaj:www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum