Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 05-11-2018 12:19

Chroniczne zmęczenie: można i powinno się je leczyć

Eksperci zwracają uwagę, że przewlekłe zmęczenie może być objawem choroby, począwszy od zwykłej infekcji, poprzez brak równowagi hormonalnej, po zaburzenia psychiczne.

Przewlekłe zmęczenie może być objawem choroby Fot. Fotolia

Zespół chronicznego zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome – CFS) jest złożonym zaburzeniem charakteryzującym się uczuciem krańcowego wycieńczenia, które występuje u pacjenta co najmniej od sześciu miesięcy - informuje Rzeczpospolita.

Ustalenie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zespołem chronicznego zmęczenia, odbywa się zwykle drogą eliminacji, w trakcie której próbuje się najpierw wykluczyć inne poważne choroby, których symptomy mogą przypominać CFS, m.in: boreliozę, cukrzycę, schorzenia tarczycowe, np. niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane czy schorzenia natury psychologicznej np. schizofrenia, choroba dwubiegunowa czy depresja.

Ta ostatnia może towarzyszyć zespołowi chronicznego zmęczenia, ale także bywa jego przykrym następstwem, gdy nie podejmuje się stosownego leczenia.

Zespół przewlekłego zmęczenia obecnie leczony jest objawowo, w zależności od występujących symptomów. W przypadku skrajnego wycieńczenia pacjentom proponuje się m.in. kurację witaminą C podawaną dożylnie.

Więcej:  www.rp.pl