×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chorzów: wystąpiła Dziecięca Orkiestra Onkologiczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia07 grudnia 2013 23:12Aktualizacja: 07 grudnia 2013 23:13

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, wokalistka jazzowa Karo Glazer, zespół reggae Konopians i kwintet dęty Hevelius Brass wystąpili w sobotę (7 grudnia) w Teatrze Rozrywki w Chorzowie na dorocznym koncercie Fundacji Iskierka, która wspiera dzieci z chorobą nowotworową.

Chorzów: wystąpiła Dziecięca Orkiestra Onkologiczna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć orkiestra powstaje i występuje tylko raz w roku, podczas koncertów Iskierki, nagrała już trzy profesjonalne płyty, a jeden z jej utworów gościł na Liście Przebojów radiowej "Trójki". Zdaniem przedstawicieli fundacji, coroczne grudniowe występy orkiestry przełamują konwencję klasycznego koncertu charytatywnego - na jednej scenie spotykają się i dzielą energią dzieci i dorośli, amatorzy i profesjonaliści.

Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje prof. Piotr Sutt z Zakładu Muzyki Instrumentalnej i Estradowej przy Instytucie Edukacji Muzycznej uniwersytetu w Bydgoszczy. Tworzące orkiestrę dzieci i osoby związane z fundacją podczas koncertów grają na instrumentach (przede wszystkim perkusyjnych) akompaniując innym zaproszonym wykonawcom.

Już w poprzednich latach Dziecięcą Orkiestrę Onkologiczną wspierały branżowe chóry m.in. inżynierów czy dziennikarzy. W tym roku był to Chór Profesorów, złożony z kilkunastu znanych śląskich naukowców, którzy wystąpili w togach. Akademicy, wśród nich czterech rektorów, zaśpiewali z orkiestrą m.in. znaną z Akademii Pana Kleksa piosenkę "Witajcie w naszej bajce".

Prezes Fundacji "Iskierka" Jolanta Czernicka-Siwecka w części oficjalnej spotkania sparafrazowała sentencję Marka Aureliusza: "Życie ma kolor taki, jaki twoja wyobraźnia go nadaje". - Fundacja ma ogromną wyobraźnię, jeszcze więcej kolorów, ale te kolory mamy dzięki wsparciu państwa i instytucji, które nam pomagają - mówiła.

W tym roku statuetki "Przyjaciół Fundacji Iskierka" dla osób i instytucji wspierających organizację odebrali: hrabia Guillaume de Louvencourt-Poniatowski, b. komisarz Bytomia, szefowa Armada Development Halina Bieda, jeden z wolontariuszy Iskierki Janusz Myśliwczyk, a także przedstawiciele zarządzającego portem lotniczym Katowice Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, pracowni architektonicznej Anta z Częstochowy, Chorzowskiego Centrum Kultury i Filharmonii Śląskiej.

Fundacja zaprezentowała też działania zrealizowane w 2013 r.

Patronat honorowy nad sobotnim koncertem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Fundacja Iskierka wydała już trzy profesjonalne płyty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej: "Podróże do krainy fantazji", 2006 - z Arturem Rojkiem i Dorotą Pomykałą, "Moc marzeń", 2009 - z Natalią Kukulską, Miką Urbaniak, Me Myself And I oraz "Pasja życia", 2012 - z Renatą Przemyk, Arturem Andrusem, zespołem Raz Dwa Trzy i Javierem Nanadayapą - marimbafonistą z Meksyku

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum