Chorwacja: ciężki stan małej Polki pozostawionej w samochodzie na słońcu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2011 18:01

Poprawia się nieznacznie stan 6-letniej Polki, która 9 lipca doznała w Chorwacji udaru cieplnego, gdy rodzice pozostawili ją w upale na 45 minut w samochodzie. Dziecko przebywa w szpitalu pediatrycznym w Rijece.

Chorwacja: ciężki stan małej Polki pozostawionej w samochodzie na słońcu
Konsul RP w Zagrzebiu Paweł Sokołowski powiedział w czwartek (14 lipca), że - według informacji szpitala - stan dziewczynki jest ciężki, ale stabilny, i że jest ona w bardzo ograniczonym stopniu świadoma. Jej stan poprawił się w stosunku do środy, ale bardzo nieznacznie.

Jak powiedział w chorwackiej telewizji ordynator szpitala w Rijece prof. Igor Prpić, lekarzom udało się przywrócić u dziecka funkcje nerek i wątroby. Są natomiast obawy, że doszło do trwałego i poważnego uszkodzenia mózgu.

Do tragedii doszło w sobotę na wyspie Krk w miejscowości Omiszalj. Rodzina pochodzi z województwa świętokrzyskiego.

Rodzice dziecka są przy nim i załatwiają formalności związane z powrotem do kraju. W Chorwacji wszczęto przeciwko nim dochodzenie i - jak powiedział konsul Sokołowski - prawdopodobnie zostanie im postawiony zarzut niedopełnienia obowiązków rodzicielskich i spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała.

Konsul Sokołowski usilnie przestrzega przed pozostawianiem w upalnej Chorwacji zwłaszcza dzieci i ludzi starszych w zamkniętych samochodach. Chorwaccy lekarze radzą, by podczas upałów przekraczających obecnie nad Adriatykiem 35 stopni Celsjusza, szczególnie uważać na dzieci i nie wyprowadzać ich na słońce w godzinach południowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum