Chorwacja. Wakacje 2021. Jakie obostrzenia, zasady? Sprawdziliśmy, o czym trzeba pamiętać

Autor: JKB • Źródło: GIS, Rynek Zdrowia17 lipca 2021 08:00

Chorwacja na wakacje 2021? Oczywiście - to od lat jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, jakie wybierają Polacy. Warto jednak pamiętać, że 1 lipca zmieniły się zasady wjazdu do Chorwacji i obostrzenia na granicy dla podróżnych. O czym należy pamiętać i jak uniknąć kwarantanny?

Chorwacja, aby tu wjechać musimy posiadać paszport covidowy. Fot. Shutterstock
 • W Chorwacji od 15 do 31 lipca zostają przedłużone dotychczas nałożone obostrzenia po przekroczeniu granicy
 • Chcąc wjechać do Chorwacji konieczne jest okazanie paszportu covidowego
 • Kwarantanną wjazdową będą objęci wszyscy ci podróżni, którzy nie spełnią wymaganych warunków

Wakacje w Chorwacji. Jakie zasady obowiązują?

Jak wiadomo, Chorwacja od wielu lat jest jednym z głównych wakacyjnych kierunków Polaków. Jednak warto pamiętać, że od 1 lipca zmieniła się polityka tego kraju, co oznacza, że nie wszyscy będą mogli przekroczyć granicę.

Obostrzenia wjazdowe przedłużono od 15 do 31 lipca. Warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID.

Kto jeszcze może wjechać do Chorwacji?

 • osoby posiadające negatywny wynik testu PCR (nie starszym niż 72 godziny) albo szybki test antygenowy (zaakceptowany przez państwa członkowskie UE) – nie starszy niż 48 godzin;
 • osoby mające nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej przez UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) albo jednej dawki Johnson&Johnson (jeśli od przyjęcia upłynęło 14 dni);
 • osoby mające zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni;
 • osoby posiadające potwierdzenie, że przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna albo Gamaleya (Sputnik V) miało miejsce od 22 do 42 dni albo 22 do 84 dni, gdy przyjęły pierwszą dawkę AstraZeneki;
 • osoby posiadające zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 z datą przechodzenia choroby albo pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu 180 dni, lecz nie później niż na 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji.

Oprócz tego granicę Chorwacji bez żadnych dodatkowych wymogów mogą przekroczyć dzieci do 12 roku życia, pod warunkiem, że przekraczają granice z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID albo okazali negatywny wynik testu czy też będącymi ozdrowieńcami lub mają zaświadczenie o szczepieniu.

Zobacz: Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź obostrzenia. Kary za brak maseczki to nawet kilkaset euro

Wakacje w Chorwacji. Kogo obowiązuje kwarantanna wjazdowa?

W Chorwacji, podobnie jak w innych krajach, wciąż obowiązują obostrzenia pandemiczne. Oznacza to przede wszystkim, że podróżni muszą posiadać potwierdzenie szczepienia, negatywny wynik testu czy też spełniają jeden z innych warunków wypunktowanych powyżej.

Kwarantanna wjazdowa po przekroczeniu granicy Chorwacji obowiązuje wszystkie te osoby, które nie spełniają żadnego z powyższych warunków. Wtedy podróżnych czeka automatyczna dziesięciodniowa kwarantanna, na którą kieruje Policja Graniczna. Może ona zostać skrócona pod warunkiem, że wynik testu PCR/antygenowego wykonanego na terenie Chorwacji, okaże się negatywny.

Noszenie maseczek w Chorwacji w całym kraju obowiązuje w:

 • obiektach handlowych;
 • instytucjach medycznych;
 • środkach transportu publicznego (także na promach i taksówkach);
 • instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. na poczcie, dworcach, bankach);
 • punktach usługowych.

Nie można zapomnieć, że sytuacja pandemiczna jest wciąż rozwojowa, dlatego warunki wjazdu do Chorwacji mogą w każdej chwili ulec zmianie. Warto dodać, że od 1 lipca Chorwacja nie zwalnia obywateli Zielonych Stref (w tym Polski) z posiadania paszportu covidowego, negatywnego wyniku testu oraz statusu ozdrowieńca.

Czytaj: Wakacje 2021. Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? W wielu krajach jest niezbędny

Czytaj koniecznie: Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum