Choroszcz: rocznica mordu pacjentów szpitala psychiatrycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2011 14:44

Przy pomniku ofiar faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku uczczono 70. rocznicę śmierci kilkuset pacjentów SPP ZOZ im. dr. St. Deresza w Choroszczy, którzy w 1941 roku w pobliskim lesie zostali zamordowani przez Niemców.

Choroszcz: rocznica mordu pacjentów szpitala psychiatrycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak napisano we wznowionej w tym roku broszurze dotyczącej historii szpitala autorstwa jego byłego dyrektora, Tadeusza Borowskiego, najwięcej pacjentów było pod opieką szpitala na początku 1939 roku, zajmował się on wtedy około 2 tys. chorych. Część z nich leczona była w szpitalu, ale większością zajmowali się mieszkańcy pobliskich wsi i miast w swoich domach w ramach tzw. opieki domowej.

W sierpniu 1941 roku, gdy północno-wschodnia część Polski okupowana była przez Niemców, podjęto decyzję o likwidacji szpitala mieszczącego się w budynku plebanii. Według przywołanych w broszurze statystyk szpitalnych, pod opieką placówki było wówczas około stu pacjentów leczonych w szpitalu i ponad 550 osób przebywających u opiekunów.

Najpierw do lasu w Nowosiółkach niedaleko Choroszczy, gdzie wykopane były już doły, przewieziono pacjentów przebywających w szpitalu i rozstrzelano. W kolejnych dniach Niemcy kazali opiekunom przywieźć wszystkich chorych przebywających pod ich opieką do Choroszczy, skąd zwozili ich do lasu i tam mordowali. Według informacji zamieszczonych w broszurze, hitlerowcy rozstrzelali w sumie ponad 460 chorych.

Pion śledczy białostockiego oddziału IPN prowadzi śledztwo dotyczące masowych straceń w latach 1941-44 w Nowosiółkach. Prowadzący śledztwo prokurator Radosław Ignatiew przyznał, że źródła dotyczące liczby ofiar ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy są rozbieżne, a dane wahają się od 400 do 700 zamordowanych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze