Choroby przewlekłe: lekarz swoje, pacjent swoje...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2010 10:01

Statystyki wskazują, że nawet połowa pacjentów leczących się przewlekle, nie w pełni realizuje zalecenia terapii.

O tym, jak zaradzić temu problemowi, będą dyskutowali eksperci 17 i 18 września w Łodzi podczas 14. Konferencji Europejskiego Towarzystwa do spraw Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych ESPACOMP 2010.

- Przestrzeganie zaleceń terapeutycznych to temat dotychczas w Polsce mało znany, a niezwykle ważny. Na nieprzestrzeganiu zaleceń terapeutycznych tracimy wszyscy - pacjenci, lekarze, farmaceuci i całe społeczeństwo. Dodatkowe koszty ponoszone z tego powodu przez NFZ szacuje się na 6 mld zł rocznie, czyli tyle, ile w ciągu roku wydaje się na całą podstawową opiekę zdrowotną w naszym kraju - powiedział współorganizator konferencji doc. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Łódzkiej konferencji będzie towarzyszył pierwszy polski Dzień Edukacyjny Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych. Spotkania edukacyjne odbędą się 18 września w Pałacu Poznańskiego w Łodzi.

Prelegentami Dnia Edukacyjnego będą uznane polskie i międzynarodowe autorytety naukowe. Program obejmie przyczyny i następstwa nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych oraz praktyczne metody poprawy ich przestrzegania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum