Chiny: tak firmy bronią się przed koronawirusem - instrukcje dla pracowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2020 18:38

Międzynarodowe firmy zmieniają swoje plany w obawie przed koronawirusem. Koncern Huawei przełożył dużą konferencje dla deweloperów w Szenczen. Firmy General Motors i Ford minimalizują podróże do Chin, podczas gdy Tencent ograniczył kontakty między pracownikami.

Niemiecki Volkswagen Group poinstruował pracowników, by stosowali metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób oraz wskazał na potrzebę częstego mycia rąk. Fot. archiwum

Chiny w środę (22 stycznia) zamknęły 11-milionowe miasto Wuhan, uważane za epicentrum nowej epidemii koronawirusa, w efekcie której zachorowało prawie 600 osób, zaś co najmniej 17 zmarło. W czwartek rano czasu lokalnego wstrzymane zostały wszystkie loty i pociągi pasażerskie z i do Wuhanu. Nie kursują też autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie.

Szef dostarczającej części dla Apple firmy Foxconn Terry Gou ostrzegł pracowników, by nie udawali się do Chin kontynentalnych w ramach zbliżającego się święta Chińskiego Nowego Roku.

Agencja Bloomberga wskazała zaś, że chińska korporacja Tencent kazała pracownikom ograniczyć fizyczne kontakty. Agencja powołuje się także na wewnętrzną notatkę pekińskiego biura China Life Insurance. Firma wstrzymała wszelkie delegacje do Wuhan i poradziła pracownikom, by pozostali w odległości przynajmniej 100 km od miasta. Osoby, które niedawno wróciły z tego terenu, mają zaś pracować zdalnie przez co najmniej siedem dni, nim wrócą do biura.

Według Bloomberga zareagowali też amerykańscy producenci samochodów - General Motors i Ford. Posiadające w Wuhan pracowników firm joint venture GM zaznaczyło, że zakazano podróży do miasta, chyba, że są one bardzo istotne dla interesów spółki a przelot został potwierdzony przez menedżera. Ford, który nie ma siedziby w tym chińskim mieście zalecił pracownikom, by go nie odwiedzali. Koncern ma placówki oddalone od punktu wybuchu epidemii odpowiednio o 650 i 900 km.

FedEx zapewnia zaś pracownikom maski chirurgiczne i chusteczki nasączone alkoholem. Firma dezynfekuje też miejsca, gdzie były przypadki zachorowań i zachęca pracowników, by poważnie podchodzili do wszelkich podejrzanych objawów i wizyt lekarskich.

Niemiecki Volkswagen Group poinstruował zaś pracowników, by stosowali metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób oraz wskazał na potrzebę częstego mycia rąk. Według rzeczniczki grupy chińskie placówki przedsiębiorstwa działają w zwykłym trybie.

Koncern HSBC odpowiedział zaś na spekulacje, jakoby jeden z pracowników firmy został zakażony koronawirusem. - Zostaliśmy poinformowani, że u pracownika zdiagnozowano wirusa typu A - wskazała rzeczniczka. Dodała, że w ramach dodatkowych środków bezpieczeństwa zdezynfekowano piętro, gdzie pracowała ta osoba. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum