Chiny: rząd zapowiada walkę z uzależnieniem młodzieży od aplikacji wideo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2019 13:59

Chiński organ odpowiedzialny za regulację internetu chce walczyć z uzależnieniem młodzieży od aplikacji wideo. Wprowadził program pilotażowy, który ma zapobiegać nadmiernemu oglądaniu nagrań w najpopularniejszych w Chinach aplikacjach tego rodzaju.

Chiny: rząd zapowiada walkę z uzależnieniem młodzieży od aplikacji wideo
W 2018 roku na korzystaniu z aplikacji mobilnych Chińczycy spędzali średnio 341,2 minut dziennie Fot. John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Jak donosi dziennik "South China Morning Post" Pekin chce przekonać społeczeństwo, że brak umiaru w korzystaniu z aplikacji oferujących możliwość oglądania krótkich nagrań wideo jest szkodliwa dla zdrowia młodzieży.

Pilotaż obejmuje wdrożenie systemu anty-uzależnieniowego na najpopularniejszych w Chinach platformach do oglądania wideo, takich jak Douyin, Kuaishou i Huoshan. Skorzystanie z systemu nie jest obowiązkowe, ale w chwili, kiedy użytkownik zapisuje się do programu pilotażowego, aplikacje zaczynają ograniczać dostęp, zezwalając jedynie na treści zaaprobowane przez państwową cenzurę jako odpowiednie dla młodzieży. Ograniczony zostaje również czas, jaki młodzi ludzie mogą poświęcić na korzystanie z wybranej platformy, a także możliwość przekazywania pieniędzy twórcom treści.

Z rozrywki tego rodzaju korzystają według dziennika przede wszystkim młodzi ludzie użytkujący urządzenia mobilne i należący do pokolenia tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych na przełomie stuleci. Gazeta przypomina, że rozrywka możliwa dzięki smartfonom stała się znaczącą częścią życia chińskiej młodzieży i stwarza obecnie wyzwania dla rodziców i władz. Wiążą się one m.in. z problemem uzależnień oraz obecnością nieprawomyślnych według Pekinu treści w internecie.

Systemy anty-uzależnieniowe wdrożyły już dwie wielkie chińskie firmy technologiczne - Tencent i NetEase. Narzędzia mają chronić dzieci przed spędzaniem nadmiernej ilości czasu na graniu i zostały stworzone po artykule, który w ubiegłym roku opublikowała gazeta "People's Daily" uznawana za organ prasowy Komunistycznej Partii Chin. W materiale określono gry jako "truciznę" i wezwano do "ścisłej kontroli" tej branży, mimo tego, iż odgrywa ona obecnie dużą rolę w chińskiej gospodarce.

Według "South China Morning Post" nie ma obecnie danych, ilu spośród 648 mln użytkowników telefonów komórkowych w Chinach to osoby poniżej osiemnastego roku życia korzystające z aplikacji wideo. W styczniu ukazał się jednak raport firmy QuestMobile, który wykazał, iż obecnie w Chinach ten czas jest dłuższy niż ten przeznaczany na korzystanie z komunikatorów internetowych.

W 2018 roku na korzystaniu z aplikacji mobilnych Chińczycy spędzali średnio 341,2 minut dziennie, z czego 33,1 proc. poświęcali na oglądanie krótkich materiałów wideo. Na rozmowy z użyciem komunikatorów internetowych przeznaczali 18,6 proc. czasu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum