Chiny: rusza akcja sprzątania miejsc publicznych - chcą powstrzymać Zikę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 11:17

W Chinach ruszyła akcja sprzątania miejsc publicznych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się przenoszonych przez komary wirusów, w tym wirusa Zika. Dotychczas w kraju wykryto dziewięć przypadków zakażenia Ziką - podała we wtorek agencja prasowa Xinhua.

Akcja ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się komarów. Fot. Agência Brasília/Flickr (CC BY 2.0)

Według szefa Krajowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodzinnego, czyli dawnego ministerstwa zdrowia, Li Bina, akcja obejmie przede wszystkim dworce autobusowe, porty, targowiska i osiedla mieszkaniowe.

Li zaznaczył, że w związku ze zbliżającą się wiosną Chińczycy powinni zadbać o czystość w domach i w miejscach pracy, by nie pojawiały się tam owady, przenoszące choroby.

- Należy zwiększyć nadzór i analizę chorób zakaźnych. Musimy zachować szczególną ostrożność na terenach przygranicznych - podkreślił dyrektor komisji.

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek, w dniu, w którym poinformowano o najnowszym przypadku wirusa Zika w Chinach. Wykryto go u 23-letniego mężczyzny, który 19 lutego wrócił z Wenezueli. Jego stan jest stabilny.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek z występowaniem mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. przypadków mikrocefalii prawdopodobnie związanych z Ziką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum