Chiny: rośnie zanieczyszczenie powietrza na północy kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2018 15:29

W borykającym się z zanieczyszczeniem regionie Pekin-Tiencin-Hebei na północy Chin kluczowy wskaźnik jakości powietrza pogorszył się w marcu o 27 proc. - podało w piątek (13 kwietnia) chińskie ministerstwo ekologii i środowiska, podsycając obawy o powrót smogu po zimie.

Fot. archiwum

Średnie stężenie zawieszonych w powietrzu drobnych cząstek o średnicy poniżej 2,5 mikrona, określane jako wskaźnik PM2,5, wzrosło tam w marcu do 80 mikrogramów na metr sześcienny, czyli o 27 proc. więcej niż stężenie zanotowane w marcu zeszłego roku. W samym Pekinie wzrost wynosił prawie 40 proc.

15 marca skończyła się sześciomiesięczna kampania środowiskowa, która miała na celu znaczne obniżenie poziomu PM2,5 w 28 miastach w zimowym okresie grzewczym, kiedy smog jest zazwyczaj najdotkliwszy. W ramach kampanii ograniczono m.in. zużycie węgla, produkcję w przemyśle ciężkim i transport ciężarówkami.

W pierwszym kwartale br. wskaźnik PM2,5 w obszarze Pekin-Tiencin-Hebei, który zajmuje kluczowe miejsce w chińskiej kampanii przeciw zanieczyszczeniu powietrza, obniżył się do 74 mikrogramów na metr sześcienny - a więc o ponad 22 proc. w porównaniu z rekordowo wysokimi wynikami z ubiegłego roku. W prowincji Hebei leży siedem z 10 najbardziej zanieczyszczonych w tym roku chińskich miast - wynika z danych resortu środowiska.

Spadek stężenia PM2,5 w pierwszym kwartale wskazuje na skuteczność rządowej kampanii, ale ponowny wzrost zanieczyszczenia w marcu rodzi obawy o powrót smogu w związku z ustąpieniem zimowych restrykcji. Z tego powodu niektóre z najbardziej zanieczyszczonych miast zdecydowały się już na przedłużenie kampanii do listopada.

Chińskie władze od kilku lat prowadzą "wojnę z zanieczyszczeniem" i starają się obniżyć wskaźniki stężenia drobnych cząstek, uznawanych za szczególnie groźne dla zdrowia. Obecnie rząd pracuje nad nowym planem działania na lata 2018-2020. Eksperci z ministerstwa środowiska zwracali niedawno uwagę - prócz poziomu PM2,5 - również na brak postępu w kwestii emisji tlenków azotu oraz rosnące stężenie ozonu troposferycznego w miastach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum