Chiny: ponad 130 ofiar skażonej żywności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2011 11:33

Skażony ocet spowodował masowe zatrucie pokarmowe muzułmańskiej społeczności z wioski Sangzhu w regionie Sinkiang. Jedenaście osób nie żyje, 120 pozostałych zatruło się.

Chiny: ponad 130 ofiar skażonej żywności
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wstępne dochodzenie wykazało, że mieszkańcy wioski spożyli ocet z dwóch plastikowych beczek używanych wcześniej do przechowywania środka przeciw zamarzaniu - poinformowała agencja Xinhua. Władze chińskie oficjalnie nie potwierdziły jeszcze przyczyn zatrucia.

Muzułmańska społeczność Ujgurów, zamieszkująca rejon niedaleko miasta Hotan w północno-zachodnich Chinach, spożyła ocet 20 sierpnia wieczorem podczas wspólnego ramadanowego posiłku. Wśród ofiar śmiertelnych jest 6-letnie dziecko, a jedna z zatrutych osób pozostaje w stanie krytycznym.

W ciągu ostatnich lat Chiny nawiedziła plaga skandali żywnościowych. Tylko od zeszłego miesiąca chińskie sądy skazały kilkanaście osób, w tym jedną na karę śmierci w zawieszeniu, za udział w produkcji lub sprzedaży wieprzowiny zawierającej toksyczne substancje.

W kwietniu br. troje dzieci zmarło, a 35 zatruło się na skutek spożycia mleka, które zostało skażone nitrytem przez rolnika z konkurencyjnego gospodarstwa. Celowe zanieczyszczanie pokarmów trującymi substancjami w celu osiągnięcia osobistych korzyści lub dla zemsty nie jest w Chinach rzadkością, w sytuacji gdy dostęp do broni jest ściśle kontrolowany przez państwo.

Przyczyną skandali żywnościowych jest także chęć wzbogacenia wartości odżywczej produktów tanim kosztem. W 2008 roku mleko w proszku z dodatkiem melaminy zawierającej azot, która miała zwiększyć zawartość białka, zabiło przynajmniej sześcioro dzieci i spowodowało zatrucie 300 tys.

Za częste zatrucia, zwłaszcza na obszarach wiejskich, odpowiedzialne są także niskie standardy higieny i nieefektywna kontrola jakości pokarmów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum