Chiny: pogarsza się jakość wód gruntowych, rośnie liczba zachorowań na raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2014 14:26

W Chinach około 60 proc. badanych wód gruntowych nie nadaje się do picia bez oczyszczenia - podała prasa państwowa w Chinach, powołując się na raport rządowy. Sytuacja pogarsza się, ponieważ w 2012 roku współczynnik ten wynosił 57,4 procent.

Degradacja środowiska naturalnego niepokoi Chińczyków, którzy - jak pisze AFP - w coraz mniejszym stopniu są gotowi zaakceptować to, że środowisko jest poświęcane w imię wzrostu gospodarczego. Rośnie presja społeczna na władze, by ujawniały dane dotyczące jakości wody.

Jakość wód gruntowych pogarsza się na skutek intensywnego stosowania nawozów azotowych, niepohamowanej industrializacji i złego zarządzania odpadami miejskimi. Jednocześnie duża część rzek w Chinach jest zanieczyszczona w stopniu umiarkowanym lub silnym.

Z badania prowadzonego w latach 2005-13 wynika, że ponad 80 proc. zanieczyszczeń zidentyfikowanych w gruntach ornych nie pochodzi ze źródeł biologicznych. Rezultaty tego badania, jak podaje AFP, długo trzymane były w sekrecie.

Chińskie Ministerstwo ds. Ochrony Środowiska dopiero w 2013 roku potwierdziło wcześniej pojawiające się informacje o wyższej od przeciętnej liczbie zachorowań na raka w szczególnie zanieczyszczonych regionach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum