Chiny: największe szanse na długowieczność mają mieszkańcy Szanghaju
W latach 1990-2013 oczekiwana średnia długość życia mieszkańców Szanghaju wzrosła o 14 lat; obecnie wynosi 80 lat dla mężczyzn i 85 dla kobiet. Jednocześnie znacznie spadła śmiertelność wśród dzieci - wynika z badań.

Według badania przeprowadzonego przez chińskich i amerykańskich naukowców, którego wyniki zamieszczono w brytyjskim czasopiśmie medycznym „The Lancet” - największy wzrost średniej długości życia odnotowano w omawianym okresie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w zachodnich Chinach.
W 2013 roku w 24-milionowym Szanghaju - największym mieście Chin - zarejestrowano najwyższą w całym kraju oczekiwaną średnią długość życia, która wyniosła 80 lat dla mężczyzn i 85 dla kobiet. Jak ocenia agencja AFP, dane te są porównywalne ze statystykami z takich państw jak Japonia czy Francja.
Jednak w porównaniu z Szanghajem w regionach zachodnich oczekiwana średnia długość życia jest o ok. 10 lat krótsza u obu płci; takie dane charakterystyczne są dla państw rozwijających się - pisze AFP.
W wynikach badań wymieniono także główne powody zgonów, na czele których pojawiły się choroby układu krążenia, a za nimi choroby układu oddechowego i nowotwory płuc. Na południu i zachodzie kraju dominowały choroby układu oddechowego związane z zanieczyszczeniem powietrza i paleniem tytoniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)