×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chiny: największe szanse na długowieczność mają mieszkańcy Szanghaju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 października 2015 10:30

W latach 1990-2013 oczekiwana średnia długość życia mieszkańców Szanghaju wzrosła o 14 lat; obecnie wynosi 80 lat dla mężczyzn i 85 dla kobiet. Jednocześnie znacznie spadła śmiertelność wśród dzieci - wynika z badań.

Chiny: największe szanse na długowieczność mają mieszkańcy Szanghaju
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według badania przeprowadzonego przez chińskich i amerykańskich naukowców, którego wyniki zamieszczono w brytyjskim czasopiśmie medycznym „The Lancet” - największy wzrost średniej długości życia odnotowano w omawianym okresie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w zachodnich Chinach.

W 2013 roku w 24-milionowym Szanghaju - największym mieście Chin - zarejestrowano najwyższą w całym kraju oczekiwaną średnią długość życia, która wyniosła 80 lat dla mężczyzn i 85 dla kobiet. Jak ocenia agencja AFP, dane te są porównywalne ze statystykami z takich państw jak Japonia czy Francja.

Jednak w porównaniu z Szanghajem w regionach zachodnich oczekiwana średnia długość życia jest o ok. 10 lat krótsza u obu płci; takie dane charakterystyczne są dla państw rozwijających się - pisze AFP.

W wynikach badań wymieniono także główne powody zgonów, na czele których pojawiły się choroby układu krążenia, a za nimi choroby układu oddechowego i nowotwory płuc. Na południu i zachodzie kraju dominowały choroby układu oddechowego związane z zanieczyszczeniem powietrza i paleniem tytoniu.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze