Chiny: dzieci zatrute melaminą nadal w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 października 2008 11:56

W chińskich szpitalach nadal przebywa co najmniej 5800 dzieci, cierpiących na kamicę nerkową z powodu spożycia mleka w proszku, zatrutego przemysłową melaminą - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia Chin. Sześcioro hospitalizowanych dzieci pozostaje w bardzo ciężkim stanie.

W czwartek także w Hongkongu informowano o ośmiu chorych dzieciach - ostatni przypadek kamicy u ośmioletniego dziecka, karmionego chińskim mlekiem, zanotowano tu w czwartek.

Skażone melaminą mleko spowodowało w Chinach śmierć kilkorga dzieci - zachorowały 54 tysiące.

Chińskie władze obarczają odpowiedzialnością za melaminę w mleku dostawców, którzy mieli dodawać ten związek by zafałszować badania jakości mleka i uzyskać w ten sposób wyższą cenę.

Chińska propaganda czyni wszystko by przywrócić zaufanie klientów do miejscowych produktów mlecznych. Zapowiedziano m.in. drastyczne zaostrzenie kontroli mleka. W ostatnich dniach akredytowanym w Chinach dziennikarzom zorganizowano wycieczkę do "modelowych" mleczarń w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.

Sprawa mleka z dodatkiem melaminy podważyła na świecie wizerunek Chin jako producenta żywności. Łącznie ponad 30 państw zakazało importu chińskich produktów mlecznych i części słodyczy - w niektórych przypadkach zakaz objął całą żywność importowaną z Chin.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum