×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chcesz pomóc Ukrainie? MSZ radzi co robić i wymienia: potrzebna woda, żywność, leki, śpiwory i koce

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP26 lutego 2022 14:40

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy oraz Ukraińcom, którzy zostali w swoim kraju? Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśnia: jest kilka sposobów i radzi, co zrobić. Resort przekazał również, że rząd uruchamia mechanizm koordynacji wsparcia.

Chcesz pomóc Ukrainie? MSZ radzi co robić i wymienia: potrzebna woda, żywność, leki, śpiwory i koce
ierwszy po wybuchu wojny na Ukrainie pociąg z Kijowa do Warszawy, na kolejowym przejściu granicznym w Dorohusku Fot. AP/Wojtek Jargiło
  • Rząd uruchamia mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji, w tym samorządowych, społecznych i prywatnych - poinformowało MSZ
  • Resort zachęca też do zaangażowania się w pomoc i wolontariat. MSZ radzi, jak można pomóc uchodźcom z Ukrainy oraz Ukraińcom, którzy zostali w swoim kraju
  • Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz - wskazuje w komunikacie
  • Wśród potrzebnej pomocy MSZ wymienił wsparcie materialne, w tym zwłaszcza wodę, żywność, środki medyczne, koce, śpiwory, łóżka polowe czy odzież, a także możliwość udzielenia schronienia.

Rusza mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy

- Rząd uruchamia mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W komunikacie zaproszono wszystkich chętnych do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji.

- W szczególności zachęcamy do współpracy jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne - podkreśla MSZ. Pomoc kierowana ma być do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Jak pomóc Ukrainie? MSZ podpowiada, jak to zrobić

- Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów! To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz - objaśnia komunikat MSZ.

Wśród opcji potrzebnej pomocy MSZ wymienił wsparcie materialne, w tym zwłaszcza wodę, żywność, środki medyczne, koce, śpiwory, łóżka polowe czy odzież, a także możliwość udzielenia schronienia. MSZ zwraca także uwagę na możliwość osobistego zaangażowania się w wolontariat oraz możliwość pomagania w transporcie pomocy i potrzebujących.

- Zgłoś się i napisz na pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl  - czytamy w komunikacie. MSZ informuje także, że dodatkowo od niedzieli zostanie uruchomiony formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.

- Jeśli Twoja gmina, powiat, województwo, fundacja, stowarzyszenie, firma itp. otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy - przekaż nam szczegóły, a ułatwimy przekazanie pomocy. Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami - informuje również MSZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze