Chcą palić marihuanę - cel naukowy

Autor: tvp.pl/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2014 11:29

Instytut BioInfoBank chce zbadać wpływ marihuany na zdrowie, funkcje poznawcze, sprawność intelektualną i relacje społeczne. Dlatego 10 tys. uczestników badania ma regularnie palić konopie przez 10 lat. Właśnie ruszyła rekrutacja ochotników.

Choć narkotyki są w Polsce nielegalne, prawo dopuszcza ich użycie w celach naukowych (ochotnicy będą musieli jednak za używki zapłacić sami).

BioInfoBank złożył wniosek o uprawę w celach naukowych. Postępowanie jednak wciąż się toczy, a zezwolenia dla instytutu nie zostały wydane.

Przeciwnicy pomysłu twierdzą, że prawdziwą intencją projektu nie są badania naukowe, a chęć zażywania narkotyku pod osłoną prawa.

Przypominają, że długofalowy wpływ palenia marihuany na organizm człowieka został już opisany (m.in. w tygodniku Journal of the American Medical Association, wydawanym przez organizację amerykańskich lekarzy).

Naukowcy potwierdzili, że płuca osób regularnie palących konopie indyjskie (paliły jednego jointa dziennie przez siedem lat) nie wykazują różnic w stosunku do płuc osób niepalących. Oprócz tego, badania wykazały, że osoby regularnie palące marihuanę, wypadały w testach zdrowotnych lepiej od palaczy tytoniu.

Amerykańskie badania trwały 20 lat. Przebadano ponad 5 tys. osób między 18 a 30 rokiem życia.

Więcej: www.tvp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum