Caritas Polska przedstawia raport z działalności za 2010 rok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 16:49

Wartość pomocy udzielonej w ub. r. w Polsce i na świecie przez Caritas Polska wyniosła ponad 525 mln zł, w tym wartość żywności z programu PEAD ponad 138 mln zł - poinformował w czwartek (30 czerwca) sekretarz generalny Caritas ks. Zbigniew Sobolewski.

Caritas Polska przedstawia raport z działalności za 2010 rok
Prezentując raport z działalności Caritas Polska za rok 2010, ks. Sobolewski zaznaczył, że Caritas z pozyskanych środków wspiera ofiary wojen i katastrof organizując natychmiastową pomoc.

Z pomocą humanitarną Caritas dociera do najdalszych zakątków świata ogarniętych wojną, konfliktami etnicznymi, klęskami żywiołowymi, epidemiami (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska). Jest "znakiem nadziei" dla najuboższych i wykluczonych przez nędzę w krajach afrykańskich, Indiach, Indonezji, Sri Lance, Strefie Gazy, Gruzji, Iraku i Afganistanie. Caritas pomaga też ubogim na Białorusi, Litwie, Rosji i Kazachstanie.

Ks. Sobolewski dodał, że Caritas z przekazywanego przez ofiarodawców 1 proc. podatku PIT otrzymała w ub.r. w sumie ponad 12,2 mln zł; kwota ta była mniejsza o 500 tys. zł w porównaniu z 2009 r.

W działalność charytatywną zaangażowanych było w 2010 roku ponad 43,7 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas oraz ponad 54,6 tys. uczniów zrzeszonych w Szkolnych Kołach Caritas, a ponad 6,4 tys. pracowało w diecezjalnych Centrach Wolontariatu. Organizowali oni zbiórki żywności, odzieży i obuwia. Odwiedzali chorych i samotnych w domach i szpitalach. Pomagali również dzieciom i młodzieży w świetlicach i placówkach resocjalizacyjnych.

Do największych dorocznych akcji Caritas - jak podkreślił ks. Sobolewski - należy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki któremu ponad 42,5 tys. dzieci i młodzieży mogło uczestniczyć w koloniach letnich i zimowiskach. Z części środków pozyskanych z rozprowadzanych świec wigilijnych, Caritas finansuje dożywianie 100 tys. dzieci w szkołach oraz działalność 162 świetlic socjoterapeutycznych i 396 świetlic parafialnych. W ten sposób pomaga ponad 22,6 tys. dzieciom i młodzieży.

Innym ważnym dziełem jest Jałmużna Wiekopostna.

- Dzięki niej sfinansowano leczenie i rehabilitację ponad 2,8 tys. dzieci i ponad 22,9 tys. dorosłych. Caritas pomogła w zakupie leków, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz dofinansowała pobyt na turnusach rehabilitacyjnych - mówił sekretarz Caritas.

Do dzieci skierowany jest również Program "Skrzydła", którego celem jest finansowanie i materialne wspieranie edukacji blisko 3,5 tys. najuboższych dzieci w Polsce. Dzięki zapomogom mogą one kontynuować naukę szkolną.

Ks. Sobolewski dodał, ze każdego roku w ramach Akcji "Kromka Chleba" Caritas pomaga ponad 7,3 tys. bezdomnym, zapewniając im dach nad głową oraz dożywiając ponad 22,5 osób starszych i samotnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum