Caritas Polska: nie działamy przeciw WOŚP, nie odcinamy się od akcji Caritas WP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2017 17:10

Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko WOŚP; nie odcina się też od sobotniej zbiórki, w której uczestniczy Caritas Ordynariatu Polowego - oświadczył w środę (11 stycznia) dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Każdy, kto działa na rzecz bliźniego, jest godny szacunku - dodał.

Caritas Polska: nie działamy przeciw WOŚP, nie odcinamy się od akcji Caritas WP
Caritas Polska: nie działamy przeciw WOŚP. Fot. Archiwum

W sobotę, z okazji przyjazdu do Polski amerykańskich żołnierzy w 16 miastach Polski organizowane będą pikniki, a na nich zbiórki na rzecz chrześcijańskich rodzin syryjskich. Mają je prowadzić harcerze i przedstawiciele organizacji proobronnych, przy wsparciu Caritas Ordynariatu Polowego WP. Dzień później w całym kraju odbędzie się, jak co roku, Finał WOŚP, czyli zbiórka na sprzęt medyczny ratujący zdrowie i życie dzieci oraz seniorów.

Niektóre media podawały, że akcja charytatywna na rzecz rodzin syryjskich jest konkurencją wobec WOŚP. Odniósł się do tego w środę szef Caritas Polska. "Każdy, kto działa na rzecz bliźniego, jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań" - napisał ks. Subocz w piśmie przesłanym do PAP.

Według niego skala problemów społecznych i liczba osób potrzebujących wsparcia w Polsce jest ogromna. "Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji" - dodał ks. Subocz.

Jak poinformował, "prosząc o szacunek i pokój", Caritas Polska postanowiła przekazać na aukcję WOŚP lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

- Dziękujemy za to oświadczenia, podpisujemy się pod nim w całej rozciągłości - powiedział PAP rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. - Nie chcemy konfrontowania naszych organizacji, zestawiania ich ze sobą. My ze sobą współpracujemy, nie jesteśmy dla siebie konkurencją - dodał. W imieniu WOŚP podziękował za ofiarowaną na finałową licytację lampę. - Dziękujemy bardzo, już ustalamy szczegóły z rzecznikiem Caritas, żeby jak najszybciej sprawę sfinalizować - powiedział Dobies.

Ks. Subocz odniósł się również do kontrowersji wokół sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej. "Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim" - napisał.

Przypomniał, że Caritas ta brała m.in. udział w misjach w Iraku, Kosowie, Afganistanie, Libanie i w Kongo. "Aktualnie została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, co związane jest z jej misją statutową" - dodał.

"Jesteśmy przekonani, że wydarzenia 14 stycznia, do współorganizacji których zaproszono Caritas Polową Wojska Polskiego, nie wpłyną na atmosferę i powodzenie 25 Finału WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia" - podkreślił dyrektor Caritas Polska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum