CBOS: prawie połowa Polaków w 2013 roku bywała zdenerwowana, rozdrażniona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2013 20:10

Prawie połowa respondentów (49 proc.) twierdzi, że w 2013 roku często lub bardzo często bywała zdenerwowana, rozdrażniona. Co trzeci ankietowany (34 proc.) wielokrotnie doznawał zniechęcenia, znużenia, praktycznie tyle samo respondentów (33 proc.) często odczuwało bezradność - wynika z badania CBOS.

CBOS: prawie połowa Polaków w 2013 roku bywała zdenerwowana, rozdrażniona

Z deklaracji badanych wynika również, że kobiety częściej niż mężczyźni doznawały wszystkich negatywnych uczuć uwzględnionych w sondażu. Szczególnie duże różnice dotyczą takich emocji, jak: stany depresyjne (26 proc. kobiet wobec 14 proc. mężczyzn), bezradność (40 proc. wobec 25 proc.) oraz zdenerwowanie, rozdrażnienie (54 proc. wobec 44 proc.).

"Można jednak przypuszczać, że częstsze przyznawanie się kobiet do odczuwania tego typu emocji w pewnym stopniu wynika z większego społecznego przyzwolenia na ujawnianie tego rodzaju uczuć" - ocenia CBOS.

W porównaniu z pomiarem ubiegłorocznym ubyło badanych wyczuwających w swoim otoczeniu lęki i obawy (z 50 proc. do 40 proc.), natomiast minimalnie przybyło tych, którzy dostrzegają inne negatywne emocje - ogólne niezadowolenie, brak wiary w jakąkolwiek poprawę (o 3 punkty, do 21 proc.), a także apatię, rezygnację, pogodzenie się z losem (o 2 punkty, do 15 proc.).

Minimalnie zwiększył się również odsetek ankietowanych postrzegających w swym środowisku pozytywne emocje - odprężenie i zadowolenie (o 3 punkty, do 19 proc.). W sumie liczba badanych negatywnie oceniających nastroje w swoim otoczeniu zmniejszyła się (z 81 proc. do 76 proc.), a liczba tych, którzy oceniają je pozytywnie, wzrosła (z 16 proc. do 19 proc.).

"Patrząc z dłuższej perspektywy można powiedzieć, że od początku lat dziewięćdziesiątych samopoczucie Polaków się poprawiało" - zaznacza CBOS.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum