×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bytom: ratownicy górniczy świętowali Barbórkę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 listopada 2018 19:12

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego jest świadectwem, jak znakomity poziom wyszkolenia i wyposażenia udaje się w tej dziedzinie osiągać; dzięki wam polscy górnicy mogą się czuć bezpiecznie wykonując swój trudny zawód - napisał prezydent Andrzej Duda do świętujących Barbórkę ratowników górniczych.

Bytom: ratownicy górniczy świętowali Barbórkę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego, tworzonego przez kopalniane i specjalistyczne jednostki oraz stacje. W sumie w Polsce jest niespełna 5 tys. ratowników górniczych. W piątek (23 listopada) ratownicy związani z centralną i okręgowymi stacjami ratownictwa świętowali w Bytomiu Barbórkę - przypadający 4 grudnia Dzień Górnika.

W liście do ratowników, odczytanym podczas piątkowych uroczystości przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, Andrzej Duda złożył życzenia oraz wyrazy uznania i wdzięczności całemu środowisku ratowników górniczych w Polsce. Podkreślił, że CSRG jest najbardziej wyspecjalizowaną jednostką w krajowym systemie ratownictwa górniczego.

"Pragnę także złożyć ogromne podziękowanie całej, blisko pięciotysięcznej społeczności ratowników górniczych. Są Państwo zawsze w gotowości; mężnie i solidarnie niesiecie pomoc poszkodowanym, ratując ich zdrowie i życie; wykonujecie także ogromną pracę edukacyjną i prewencyjną, aby zminimalizować zagrożenia wypadkami" - napisał prezydent.

Przypomniał, że w tym roku mija 111 lat odkąd na polskich ziemiach powstały pierwsze górnicze służby ratunkowe. Prezydent przekazał ratownikom wyrazy uznania za to, że umacniają pozycję Polski w świecie i pomnażają "polskie zdolności poprzez inicjowanie i rozwijanie współpracy międzynarodowej w sferze ratownictwa górniczego".

Według Andrzeja Dudy, górnictwo należy do strategicznych branż polskiej gospodarki. "Górniczy stan cieszy się w polskim społeczeństwie wielkim szacunkiem. Praca górnika wymaga nie tylko wysokiego profesjonalizmu, lecz także szczególnych cech charakteru - odwagi, hartu ducha, umiejętności współpracy i dzielenia się odpowiedzialnością w zawodowej wspólnocie - bo górnicy podejmują trudne wyzwania i ciągle poddani są ryzyku w obcowaniu z potężnymi siłami natury. Mimo nowoczesnych technologii, mimo starań i zabezpieczeń, nie zawsze to ryzyko udaje się ujarzmić. Oddaję cześć wszystkim ofiarom katastrof górniczych, wszystkim, którzy zginęli pozyskując dla współrodaków skarby ziemi" - czytamy w liście.

Marek Błoński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze