Bytom: muzyka i filmy minimalizują stres na oddziale noworodkowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2012 17:42

Na oddziale noworodkowym Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu można od piątku słuchać wyciszającej, relaksacyjnej muzyki; oglądać filmy przyrodnicze. Ma to zminimalizować stres rodziców, którzy oczekują na diagnozę bądź opiekują się dzieckiem.

Bytom: muzyka i filmy minimalizują stres na oddziale noworodkowym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W piątek (27 stycznia) zaprezentowano nowe rozwiązania, które mają zrelaksować rodziców i pozytywnie wpłynąć na maluchy.

Szpital zakupił monitor, na którym wyświetlane są filmy i ciekawostki przyrodnicze - z relaksacyjnym podkładem muzycznym i odgłosami przyrody. Ściany oddziału noworodkowego zostały pomalowane w jasne, pastelowe kolory (niebieski, różowy, biały, zielony).

- Badania potwierdzają, że odpowiednie wykorzystanie kolorów, muzyki i obrazu filmowego może wpływać pozytywnie na psychikę - powiedział rzecznik szpitala Marek Kopczacki.

Ginekolog i położnik prof. Anita Olejek powiedziała, że w ubiegłym roku w trybie pilnym do szpitala przyjęto 205 matek z zagrożoną ciążą, dlatego taki "system emocjonalnej opieki" był niezwykle potrzebny.

- Muzyka, delikatne kolory i obrazy korzystnie oddziałują na zmysły. Odpowiednio dobrana muzyka może mieć również pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a nawet sprawić, że aparatura medyczna będzie mniej słyszalna - tłumaczyła.

System kosztował około 30 tys. zł. Fundusze na ten cel przekazali m.in. Urząd Miasta w Bytomiu oraz Fundacja Via Facti z Katowic, która wspomaga osoby i instytucje medyczne zaangażowane w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Na oddziale noworodków Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu znajduje się osiem stanowisk reanimacyjnych dla noworodków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum