Bydgoszcz: zamknęli basen, bo w wodzie wykryto legionellę

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2020 21:02

Sanepid zamknął bydgoski basen na Osowej Górze. Powód? W wodzie wykryto groźną bakterię legionella.

Bydgoszcz: zamknęli basen, bo w wodzie wykryto legionellę
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Normy mikrobiologiczne na basenie nie zostały mocno przekroczone, ale trzeba wykonać ponowne badania i do tego czasu obiekt został tymczasowo zamknięty.

Legionelloza (od łacińskiej nazwy bakterii Legionella pneumophila) to groźna choroba układu oddechowego. Wyodrębniono 50 gatunków i 70 grup serologicznych bakterii legionelli, z których 25 gatunków jest chorobotwórczych dla ludzi. Znakomitymi miejscami do bytowania tych drobnoustrojów, a zarazem potencjalnymi źródłami zakażenia są m.in. instalacje klimatyzacyjne i nawilżające, prysznice, krany, jacuzzi, fontanny, baseny, myjnie. Nie stwierdzono przenoszenia się bakterii z człowieka na człowieka oraz możliwości zarażenia się drogą pokarmową.

Namnażaniu się bakterii legionelli zapobiega przeprowadzanie okresowej dezynfekcji instalacji ciepłej wody, m.in. metodą termiczną, bowiem w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza bakterie nie namnażają się i szybko giną.

Do zakażeń dochodzi drogą wziewną przez inhalację skażonego aerozolu wodno-powietrznego lub zachłyśnięcie się wodą.

Wyróżniane są trzy postacie legionellozy: płucna, z dominującymi objawami zapalenia płuc, często z towarzyszącymi objawami uszkodzenia wielu narządów i śmiertelnością wynoszącą 10-20 proc; gorączka Pontiac - łagodna, rzekomo grypowa, ulegającą samowyleczeniu po kilku dniach; oraz postać pozapłucna - u chorych w immunosupresji i po przeszczepieniu narządów, często o ciężkim przebiegu klinicznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum