Bydgoszcz: szybkim chodem po zdrowie

Autor: Gazeta Wyborcza, LJ/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2010 11:00

Bydgoski Caritas organizuje w niedzielę (30 maja) wspólny marsz bydgoszczan pod hasłem "Nordic walking, czyli okaż sobie miłosierdzie".

– Miłosierdzie to nie tylko wspieranie potrzebujących pomocy, ale też troska o własną kondycję fizyczną i psychiczną, miłosierdzie wobec samego siebie – tłumaczy ks. Wojciech Przybyła, szef Caritas w Bydgoszczy.

Cel akcji: poprawa sprawności fizycznej i aktywizacja osób powyżej 50. roku życia. Czas rozpoczęcia akcji: godz. 15.00. Miejsce: Myślęcinek.

Caritas rozdał już bezrobotnym z regionu tysiąc kijków, do bydgoszczan trafiło 350. Uczestnicy marszu na początek rozgrzeją się pod okiem instruktora, wysłuchają kilku porad dotyczących techniki marszu.

Nordic walking to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie złamań osteoporotycznych. Doc. Edward Czerwiński, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycznego i kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ podkreśla, że celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie pierwszemu złamaniu, potem następne-mu, poprawa jakości i wydłużenie życia:

– Na interwencję terapeutyczną, która ma doprowadzić do zmniejszenia ryzyka złamania, składa się suplementacja wapnia i witaminy D, leczenie farmakologiczne i – najbardziej skuteczne, ale całkowicie ignorowane – zapobieganie upadkom. Gdyby nie upadki, wyeliminowalibyśmy 90 proc. złamań. Upadki są przyczyną 100 proc. złamań szyjki kości udowej i 25 proc. złamań kręgosłupa.

Polskie Towarzystwo Osteoartrologii i zakład kierowany przez doc. Edwarda Czerwińskiego promują akcję ”Nie łam się”, zachęcającą do aktywności ruchowej, szczególnie uprawiania nordic walking.

– Angażowane są wtedy mięśnie tułowia i kończyn górnych, co wzmacnia mięśnie całego ciała. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka upadków i złamań – wyjaśnia docent Czerwiński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum