Bydgoszcz: niepełnosprawni radzili władzom miasta

Autor: kp/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2009 10:05

Niepełnosprawni z Bydgoszczy radzili w środę prezydentowi miasta na jubileuszowej, X Sesji Osób Niepełnosprawnych. Zebrani na sesji dyskutowali o tym, co zrobić by żyło im się w mieście lepiej.

Na specjalnie zorganizowanej sesji, która odbywa się raz w roku przy okazji obchodów urodzi miasta niepełnosprawni mieszkańcy złożyli siedem interpelacji. Jak twierdzą pracownicy magistratu wszystkie powinny zostać spełnione w najbliższym czasie. Problem z szybką realizacją miasto będzie miało przy spełnieniu interpelacji dotyczącej zwiększenia w mieście tramwajów niskopodłogowych. Przeszkodą są pieniądze. Jeden taki tramwaj kosztuje bowiem około 8 mln złotych.

– Dotychczas wszystkie złożone interpelacje zostały pozytywnie rozpatrzone i zrealizowane. W ubiegłym roku niepełnosprawni starali się o przedłużenie godzi  bezpłatnego wstępu na basen. Co udało się zrealizować – mówi Natalia Przepierska  z bydgoskiego magistratu. – Niepełnosprawni zwracają naszą uwagę na tematu przeróżne. Od przebudowy dojazdu do miejsc kultury do przebudowy oznakowania czy też dowozu na konkretne imprezy.

Co roku Sesja Osób niepełnosprawnych organizowana jest przez Przewodniczącą Rady Miasta. W tym roku sesję organizowała zatem Dorota Jakuta, która pełni teraz to stanowisko w bydgoskim magistracie. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Helena Feldheim.

W sesji udział bierze młodzież, która uczęszcza na warsztaty terapii zajęciowej, osoby niewidzące i niedowidzące oraz uczniowie szkół specjalnych.

– Młodzież zgłasza problemy, które ich dotyczą. Począwszy od oznakowania drogowego do wymiany okien – dodaje Przepierka.

Podczas tegorocznej sesji nagrodzono osoby, które od dziesięciu lat działają, by takie sesje mogły się odbywać. Nagrodzeni zostali: Helena Feldheim, Marek Kalinowski, Katarzyna Maxelon, Mariusz Niedziela, Ewa Niewitowska i Jolanta Pisarska – Bitwort.

Sesja Osób Niepełnosprawnych nie wygląda jak zwykła sesja Rady Miasta. W czasie tegorocznej można było zobaczyć fragment spektaklu „ Będę jak motyl”, w którym grali profesjonalni aktorzy bydgoscy z jednym z uczestników terapii zajęciowej.

– Przewodnicząca Rady Miejskiej stara się by ta sesja nie była postrzegana jako występy artystyczne.  Chce by było to spotkanie na którym niepełnosprawni mogą pokazać urzędnikom, co należy w mieście zmienić, by niepełnosprawnym żyło się lepiej – podsumowuje Przepierka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum