Bydgoszcz: lekarz przetłumaczył jeden z dramatów Szekspira

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2013 09:32

Ryszard Długołęcki - bydgoski lekarz, himalaista, uczestnik wypraw wysokogórskich, tłumacz literatury pięknej oraz naukowej - przełożył na język polski ''Hamleta''.

Bydgoszcz: lekarz przetłumaczył jeden z dramatów Szekspira

Jak podaje Gazeta Wyborcza, która zamieściła wywiad z lekarzem, Długołęcki jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalizował się w chirurgii ogólnej, organizacji ochrony zdrowia, medycynie wysokogórskiej.

Od 1957 r. związany z Bydgoszczą. Był dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, od 1978 r. - dyrektorem w budowie przyszłego szpitala im. Biziela, potem - jako lekarz wojewódzki - uczestniczył w pracach związanych z powołaniem uczelni medycznej w Bydgoszczy.

Ryszard Długołęcki przed kilku laty przeczytał ''Hamleta'' w oryginale. Lektura ta poruszyła go nieporównanie bardziej niż wszystkie dotychczasowe, najlepsze nawet przekłady. Na emeryturze postanowił sam spróbować tłumaczenia dzieła Szekspira. Przekład zajął mu około roku. Pracował po kilkanaście godzin dziennie.

Gazeta publikuje fragment przekładu "Hamleta" autorstwa lekarza.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum