Brytyjscy psychiatrzy apelują, by zwalczać lansowanie anoreksji w Internecie

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 19 września 2009 12:49

Coraz więcej Brytyjek, zachęconych m.in. przez internetowe strony poświęcone trendowi kultywowania bardzo szczupłych sylwetek, szuka w sieci porad i wskazówek, jak głodzić się czy ukrywać ekstremalny spadek na wadze.

Brytyjscy psychiatrzy apelują, by zwalczać lansowanie anoreksji w Internecie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Królewskie Kolegium Psychiatrów uważa, że strony te traktują chorobę jako normę. – W taki sam sposób wybieg dla modelek na międzynarodowej imprezie, takiej jak Londyński Tydzień Mody, działa jak wizytówka i wzór do naśladowania dla kobiet poniżej normalnej wagi – stwierdza prof. Ulrike Schmidt zajmująca się w Kolegium działem zaburzeń odżywiania.

Apel pscyhiatrów zbiegł się z początkiem Londyńskiego Tygodnia Mody, którego organizatorzy odmówili wykluczenia z pokazów na wybiegu wyjątkowo szczupłych modelek.

Lekarze wzywają rząd, by w ramach szerszych starań prowadzonych przez Radę ds. Bezpieczeństwa Internetu dla Dzieci (Council for Child Internet Safety – UKCCIS) zajął się mnożącymi się stronami lansującymi zaburzenia odżywiania.

Zdaniem psychiatrów, na strony lansujące kult wychudzonej sylwetki zagląda co dziesiąta dziewczynka. Trafia tam na zdjęcia przesadnie chudych modelek oraz fora dyskusyjne, które zachęcają do poważnego zrzucania na wadze.

Problem zaburzeń odżywiania dotyczy ponad 1,6 mln Brytyjczyków, z czego niemal 90 proc. to nastoletnie dziewczęta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum