PAP/Rynek Zdrowia | 07-05-2013 11:54

Brazylia chce zatrudnić 6 tys. kubańskich lekarzy

Brazylia rozpoczęła negocjacje o zatrudnieniu co najmniej 6 tys. kubańskich lekarzy, którzy mieliby prowadzić praktykę w wiejskich regionach Brazylii - podało brazylijskie MSZ. Stowarzyszenie brazylijskich lekarzy krytykuje pomysł jako "nieodpowiedzialny".

Brazylia i Kuba konsultują się obecnie w sprawie możliwości zatrudnienia Kubańczyków z Panamerykańską Organizacją Zdrowia. Jednak organizacja zrzeszająca brazylijskich lekarzy, Federalna Rada Medyczna, uważa, że inicjatywa jest elementem "programu polityczno-wyborczego" i zgłasza zastrzeżenia do kwalifikacji medycznych kubańskich lekarzy. 

- Kuba jest bardzo biegła w obszarach medycyny, farmaceutyków i biotechnologii, i Brazylia rozważa zatrudnienie ok. 6 tys. kubańskich lekarzy - oświadczył brazylijski minister spraw zagranicznych Antonio Patriota w czasie rozmów w Hawanie z szefem kubańskiego MSZ Bruno Rodriguezem. 

Większość lekarzy w Brazylii praktykuje w największych miastach kraju, a wiejskie obszary pozostają pod tym względem zaniedbane. 

Kuba wysłała już dziesiątki tysięcy lekarzy do pracy w Wenezueli, która w zamian zaopatruje Hawanę w tanią ropę naftową. 

Kubańskie władze informują, że Brazylia jest szóstym największym partnerem handlowym kraju i głównym dostawcą żywności. W ubiegłym roku wymiana handlowa między dwoma krajami osięgnęła rekordowy poziom 661 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2011.