Bp Stefan Regmunt o Światowym Dniu Chorego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 16:32

Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, ma uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wpierania ludzi chorych oraz tych, którzy im służą - powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Stefan Regmunt.

Jak podkreślił biskup Regmunt, obchody Światowego Dnia Chorego stanowią również zachętę, by dostrzec i docenić rozmaite formy duszpasterskiej opieki nad chorymi i pracownikami służby zdrowia.

- Organizując taki dzień, Kościół ma na uwadze człowieka, który choruje, a nie tylko samą chorobę. Kościół chce podczas obchodów Światowego Dnia Chorych spojrzeć na człowieka całościowo, a więc dostrzegać jego doświadczenie fizyczne, które łączy się z chorobą, ale też widzieć ten wymiar psychiczny, a także duchowy - zaznaczył biskup Regmunt.

Dodał, że celem obchodów jest "konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym w tym pełnym wymiarze", jak również "dowartościowanie cierpienia" nie tylko na tej płaszczyźnie, ale "przede wszystkim duchowej". Ponadto - jak podkreślił bp Regmunt - celem obchodów Dnia Chorego jest włączenie do duszpasterstwa służby zdrowia jak najszerszego kręgu osób i instytucji.

Krajowy duszpasterz ludzi chorych ks. Stanisław Warzeszak, prezentując orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego, podkreślił, że papież przypomina w nim, że "każdy zwracający się do Boga w swoim cierpieniu i chorobie może być pewien wiernej miłości i stałej obecności ze strony Chrystusa i Kościoła".

Dowodem na to - jak pisze papież w orędziu - są sakramenty uzdrowienia: pokuta, namaszczenie chorych i Eucharystia. "Każdy z tych sakramentów niesie siłę uzdrowienia i nadzieję na zdrowie całego człowieka - w wymiarze cielesnym i duchowym" - podkreśla w orędziu Benedykt XVI.

Wraz ze Światowym Dniem Chorego, Caritas Polska rozpoczyna nową kampanię społeczną "Podaruj kroplę miłości". Jej celem - jak powiedział dyrektor Caritas ks. Marian Subocz - jest zachęcanie do honorowego krwiodawstwa w Polsce. Poinformował także, że 11 lutego w dwóch ambulansach chętni będą mogli oddać krew.

Tradycyjnie w tym dniu odbędą się uroczyste msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od 1993 roku Ustanowił go bł. Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, w rocznicę zamachu na pl. św. Piotra, wyznaczając na obchody dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum