Bp Kamiński przed Światowym Dniem Chorego: choroba może pomóc inaczej spojrzeć na życie

Autor: Iwona Żurek - PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 15:53

Choroba jest częścią życia, może pomóc spojrzeć na nie zupełnie inaczej - mówił w czwartek przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych bp Romuald Kamiński podczas konferencji prasowej zapowiadającej 26. Światowy Dzień Chorego.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W niedzielę w Kościele katolickim obchodzony będzie 26. Światowy Dzień Chorego. Jak podkreślił przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych bp Romuald Kamiński, jest on świętem wszystkich, ponieważ "każdy człowiek w życiu styka się z chorobą".

- Światowy Dzień Chorego to refleksja nad naszą codziennością, bo chyba nie ma takich osób, które mogłyby powiedzieć, ze temat choroby w ogóle ich nie dotyczy - wyjaśnił. Dodał, że przy okazji tego dnia osoby zdrowe są wezwane do tego, by zastanowić się nad tym, czy nie powinny w jakiś sposób pomóc chorym ze swojego otoczenia. - Warto sobie uświadomić, że za chwilę to ja mogę zachorować - zaznaczył.

Bp Kamiński przypomniał, że choroba - choć sama w sobie jest złem - może nieść ze sobą jakieś dobro. - Bardzo wielu ludzi może powiedzieć, że przez chorobę spojrzeli na życie zupełnie inaczej - podkreślił hierarcha.

Prof. Jan Dzieniszewski z Kliniki Gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego zaznaczył, że papież Franciszek w swoim orędziu pragnie ustrzec służbę zdrowia przed niebezpieczeństwem "logiki przedsiębiorstwa". Zdaniem lekarza, problem komercjalizacji służby zdrowia dotyczy zwłaszcza krajów wysoko rozwiniętych.

- Myślę, że w krajach takich jak Polska ten problem też jest, ale w jakimś stopniu jest rozwiązany przez prawodawcę. Otóż publiczna służba zdrowia, która niesie na sobie główny ciężar opieki zdrowotnej, nie może być skomercjalizowana i - w moim przekonaniu - nie jest - zaznaczył. Dodał, że mimo to także w Polsce istnieje pokusa skupienia uwagi na finansach. - Bez pieniędzy nic nie zrobimy. Natomiast nie możemy zatracić tego posłania, o którym mówił papież - podkreślił prof. Dzieniszewski.

Zaznaczył, że z setek rozmów, które odbył z pacjentami wynika, że pacjenci oczekują przede wszystkim łatwego dostępu do świadczeń medycznych. - Niestety, z tym jest źle - przyznał. W jego ocenie, nie jest to jednak wina lekarzy, lecz złych rozwiązań systemowych oraz faktu, że powiększa się liczba chorych, a ubywa lekarzy. Poinformował, że Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej - przed Chorwacją - pod względem liczby lekarzy, którzy przypadają na jednego pacjenta.

Prof. Dzieniszewski wyjaśnił, że pacjenci chcą także, aby lekarze mieli dla nich więcej czasu. - Tutaj ucieszyła mnie informacja, że minister zdrowia będzie pracował nad zmniejszeniem biurokracji - zaznaczył.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala odczytała list, jaki z okazji Światowego Dnia Chorego skierował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum