Bon turystyczny aktywowało ponad 2,7 mln Polaków. Konieczny jest profil PUE ZUS

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP11 sierpnia 2021 08:55

Bon turystyczny aktywowało już ponad 2,7 mln Polaków - podała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 r. Nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Co ważne, aby go aktywować trzeba mieć profil PUE ZUS.

Bon turystyczny można zrealizować m.in. na wakacjach nad morzem. Fot. Shutterstock
  • Bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z ''Rodzina 500 plus''
  • Bon turystyczny dotyczy także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje
  • Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze
  • Aktywowano bony turystyczne na kwotę ok. 2,4 mld zł - wg ZUS zrealizowano już płatności na kwotę ok. 1,4 mld zł

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 27 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje.

Sprawdź: Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Profil na PUE ma już ponad 7 mln osób. Jest konieczny m.in. do bonu turystycznego

Bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 r. 

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

- Ponad 2,7 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę około 2,4 mld zł. Jednocześnie zarejestrowaliśmy płatności na kwotę około 1,4 mld zł - przekazała szefowa ZUS.

Realizacja tego świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia 2020 r. rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon.

Czytaj więcej: ZUS PUE. To tu można aktywować bon turystyczny

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Wystarczy po wejściu na PUE ZUS uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS-ie.

Profil na PUE ZUS można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie są na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy Zakładu. W tym celu działa specjalna infolinia ZUS (22-11-22-111).

Zgodnie z przepisami z bonu turystycznego mogą skorzystać opiekunowie dzieci, którym przyznano świadczenie z programu "Rodzina 500 plus".

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych tych osób. Ważne, aby o bon starały się te same osoby, które wnioskowały o 500 plus. Wówczas wygenerowanie bonu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system - organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Czytaj również: Wystawiono już ponad 75,5 mln e-zwolnień lekarskich. e-ZLA robi furorę w pandemii

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum