×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Blokada receptorów neuropeptydu Y "lekiem" na alkoholizm?

Autor: wyborcza.pl/rynekzdrowia.pl22 marca 2012 16:56

Amerykańscy naukowcy, analizując związki między substancjami chemicznymi i zachowaniem muszek owocówek doszli do wniosku, że są w stanie odnaleźć "winnego" skłonności człowieka do nadużywania alkoholu.

Blokada receptorów neuropeptydu Y "lekiem" na alkoholizm?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dla potwierdzenia swojej teorii podają przykład oksytocyny, hormonu i neuroprzekaźnika, który wiąże ludzi, wywołując w nich zaufanie, potrzebę współpracy i uczucia opiekuńcze. Jego poziom wzrasta m.in. podczas kochania się.

Naukowcy analogicznie podeszli do skłonności do zażywania alkoholu. Przestudiowali geny muszek owocówek, odpowiadające za reakcję na alkohol. Okazało się, że o skłonności owocówek do alkoholu decydował neuropeptyd F (NPF).

Zdaniem badaczy, w mózgach ludzi i innych ssaków uwalnia się neuroprzekaźnik NPY, który może działać podobnie jak neuropeptyd F u muszek i wpływać na nasz układ nagrody. Jego poziom jest obniżony u osób, które cierpią z powodu depresji albo zespołu stresu pourazowego, czyli stanów, które prowokują do nadużywania alkoholu czy narkotyków. Z kolei myszy, u których badacze wyłączali uwalnianie się NPY, mocno się alkoholizowały.

Amerykanie mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w wynalezieniu leku, blokującego receptory neuropeptydu Y, odgrywające rolę w nadużywaniu alkoholu.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum