Blisko trzy czwarte Polaków nie było w ubiegłym roku u okulisty

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 07:30

Co czwarty Polak ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle. Równocześnie pandemia spowodowała, że bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranami i zdecydowanie rzadziej chodzimy do okulisty.

Blisko trzy czwarte Polaków nie było w ubiegłym roku u okulisty
Wolny czas również spędzamy głównie przed ekranami. Fot. Archiwum

W czasie pandemii pracujemy przy komputerze, jednak w dużo gorszych warunkach oświetleniowych. Wolny czas również spędzamy głównie przed ekranami. Ze smartfona lub tabletu korzysta ponad cztery godziny dziennie 44% Polaków, a co trzeci - z telewizji.

W połączeniu z ośmioma godzinami poświęconymi na komputerowe home office stanowi to dla oczu ogromne obciążenie. Jednak, jak wynika z badania, 65% Polaków nie było w 2020 r. ani razu u okulisty.

Jak wyjaśnia okulista dr Agnieszka Nowosielska, wymuszona przez pandemię praca zdalna przy użyciu komputera bardzo niekorzystnie wpływa na nasze oczy, które stworzone są do patrzenia w dal. Statystyki mówią, że połowa Polaków powinna nosić okulary, w tym w wielu przypadkach także właśnie podczas korzystania z komputera.

- Do najczęstszych wskazywanych przez Polaków problemów spowodowanych nadmiernym wpatrywaniem się w ekrany należy wysuszenie oczu oraz dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie czy podrażnienie oczu, czyli tak zwany zespół suchego oka. Problem ten pojawia się już u nastolatków korzystających przez wiele godzin z komputera. Wszyscy powinniśmy zgłaszać się do okulisty na rutynowe badanie narządu wzroku, zanim zaobserwujemy niepokojące objawy - mówi specjalistka.

Dane pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w grudniu 2020 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum