Blisko 150 urzędników państwowych zaszczepiło się przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2018 19:16

Blisko 150 urzędników zaszczepiło się przeciw grypie. Szczepienia zostały zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - poinformował w poniedziałek (15 października) na swoich stronach internetowych Główny Inspektorat Sanitarny.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Szczepieniu poddali się członkowie kierownictwa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w tym szef urzędu Jarosław Pinkas, członkowie Rady Saniatrno-Epidemiologicznej, przedstawiciele Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Biura do spraw Substancji Chemicznych.

- Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego szczepią się od lat i korzystają z zalecanej ochrony przed sezonem epidemicznym. Mamy pewność, że dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania, a nasza odporność będzie lepsza. Ja szczepię się z wyboru, aby wyeliminować ciężkie powikłania pogrypowe i nie zarażać innych wirusem grypy - powiedział dr hab. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

GIS przypomniał, że według obowiązujących międzynarodowych zaleceń, w tym także i polskich, przeciw grypie powinny szczepić się wszystkie osoby, które chcą ustrzec się choroby i jej powikłaniom. Jednak szczególne zalecenia dotyczą osób z tzw. grup ryzyka m.in.: w podeszłym wieku (powyżej 55 lat), przewlekle chorych, dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia oraz kobiet w ciąży lub planujących ciążę.

Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie na grypę choruje od 330 milionów do 1,6 miliarda ludzi, z których od 500 tysięcy do miliona umiera. W Polsce w obecnym sezonie epidemicznym zachorowało już ponad 4,5 mln osób. Największa zapadalność dotyka zwykle dzieci i nastolatków, podczas gdy najwięcej zgonów występuje w grupie osób starszych.

Wojciech Kamiński

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum