Błaszczak: wojsko będzie pomagać starszym osobom, które chcą się zaszczepić

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 16:21

Wojsko pomoże seniorom zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19, w razie potrzeby dowiezie do punktu szczepień - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że wsparcie obejmie wszystkich seniorów, nie tylko weteranów.

Błaszczak: wojsko będzie pomagać starszym osobom, które chcą się zaszczepić
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Postanowiliśmy wykorzystać infolinię. Pod numerem 800 100 115 będą dyżurować żołnierze WOT. Będą pomagać wszystkim seniorom, którzy dotychczas jeszcze nie zapisali się na szczepienie  - powiedział w poniedziałek (18 stycznia) minister obrony.

Ochotnicy pomogą w rejestracji i - jeśli będzie taka potrzeba - w przywiezieniu na szczepienie. - Dotychczas wojsko było skoncentrowane na pomocy kombatantom, weteranom; dziś otwieramy nasze wsparcie na wszystkich seniorów. Tak jak wykorzystywaliśmy łącza internetowe, by łączyć na święta, tak teraz łączymy na szczepienia - powiedział Błaszczak.

Podkreślił, że "zadaniem Wojska Polskiego jest odciążanie administracji medycznej, tak żeby wszyscy pracownicy cywilnej służby zdrowia mogli w pełni skoncentrować uwagę na pomocy pacjentom".

- Wszelkie działania administracyjne może wykonywać wojsko. Wojsko jest do tego gotowe, szczególnie żołnierze WOT - zapewnił. Przypomniał, że codziennie prawie 10 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z epidemią.

W poniedziałek (18 stycznia) pod numerem 800 100 115 została uruchomiona infolinia wsparcia dla seniorów. Ochotnicy WOT pomogą kombatantom w procedurze szczepień - od rejestracji do szczepionki, będą też monitorować ich samopoczucie między szczepieniami i po drugiej dawce. Od ubiegłego piątku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się rejestrować osoby, które ukończyły 80. rok życia. Od 22 stycznia będą mogły rejestrować się osoby w wieku od 70 lat; szczepienia dla zarejestrowanych mają się rozpocząć 25 stycznia.

Jakub Borowski (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum