Biskupi przygotowują dokument dot. statusu embrionu ludzkiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2014 15:46

Zespół ds. bioetycznych KEP przygotował projekt dot. statusu embrionu ludzkiego, który ma być wstępem do szerszego dokumentu - zapowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

25 sierpnia na Jasnej Górze rozpoczęła się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród tematów obrad znalazły się kwestie bioetyczne.

- Dwie wizje świata, chrześcijańska i niechrześcijańska, zderzają się obecnie w sposób bardzo ostry. Czas, w którym żyjemy, zdaje się przynosić ogólne zamieszanie w wizji człowieka i antropologii ludzkiej. Dlatego komitet do spraw bioetycznych KEP przygotował wstępny projekt omówienia statusu embrionu ludzkiego i eksperymentów na embrionach ludzkich, który ma być wstępem do szerszego dokumentu - powiedział dziennikarzom abp Gądecki, który jest także metropolitą poznańskim.

Jak dodał, dokument, który został przedstawiony w poniedziałek, zostanie rozesłany do wszystkich biskupów w Polsce. - Jest on tylko punktem wyjścia do szerszego rozważania kwestii, które dzisiaj są tak rozległe i rozbudowane i jednocześnie tak rozbieżne, że właściwie wizja pro-life i pro-choice jest nie do pogodzenia - mówił abp Gądecki.

Pytany, czy Kościół nie powinien być bardziej postępowy w kwestiach bioetycznych, zwłaszcza in vitro, hierarcha ocenił, że Kościół jest postępowy, gdy jest wierny Ewangelii, a jest niepostępowy, kiedy od Ewangelii odchodzi. Zaznaczył, że w kwestii in vitro mamy do czynienia ze skrajnym uprzedmiotowieniem człowieka: wizja chrześcijańska zostaje całkowicie zachwiana, bo człowiek jest potraktowany w sposób całkowicie przedmiotowy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum