Biskup Wiktor Skworc: uszanujmy uczucia rodzin, które przeżyły dramat poronienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2009 20:41

Dramat poronienia dotyka w Polsce rocznie ok. 40 tys. rodzin. Biskup tarnowski Wiktor Skworc, w swoim liście podkreślił, że w takich przypadkach stajemy "nie wobec jednostki chorobowej, ale wobec rodziców, dziadków, a często też wobec młodszego rodzeństwa, którzy boleśnie przeżywają śmierć oczekiwanego i już kochanego przez nich dziecka, które ma prawo do szacunku i godnego traktowania".

"Z tego też wynika niezbywalne prawo rodziców, aby pożegnać, opłakiwać i pochować swoje dziecko" - napisał biskup tarnowski.

Jak poinformował rzecznik biskupa, ks. dr Jerzy Zoń, list jest reakcją na informacje o rutynowym podejściu personelu medycznego, urzędów stanu cywilnego i samych księży do problemu poronień.

Biskup zaapelował do personelu medycznego o wyjątkową wrażliwość, uszanowanie uczuć rodzicielskich i o to, by władze szpitalne, uwzględniały prośby rodziców o wydanie ciała dziecka. Przypomniał, że polskie ustawodawstwo zezwala na wydanie karty zgonu dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży.

W ostatnich dniach tarnowska kuria wysłała także do proboszczów informację dotyczącą pogrzebu dzieci zmarłych w wyniku poronień i przedwczesnych porodów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum