Bieszczady: 80 interwencji GOPR w czasie wakacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2010 15:15

80 razy od początku czerwca br. pomagali turystom ratownicy bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował naczelnik bieszczadzkiej grupy, Grzegorz Chudzik.

Podczas wakacji odnotowaliśmy 80 interwencji, w tym sześć wypraw poszukiwawczych. W 16 przypadkach korzystaliśmy z pomocy śmigłowca. U poszkodowanych turystów dominowały urazy kończyn, wyczerpanie, odwodnienie. W czasie tegorocznych wakacji nie odnotowano wypadków śmiertelnych – powiedział naczelnik.

Chudzik zauważył, że wiele wypadków zdarzyło się na szlakach rzadziej uczęszczanych. Jego zdaniem to dlatego, że turyści częściej wybierają na odpoczynek miejsca z dala od znanych i popularnych tras.

– Dawniej nasze interwencje dotyczyły dwóch, trzech szlaków. Podczas tych wakacji było odwrotnie – dodał naczelnik.

208 ratowników górskich, w tym 16 ratowników zawodowych, oprócz Bieszczad opiekuje się turystami także w Beskidzie Niskim oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim. Bieszczadzka grupa GOPR monitoruje obszar prawie 4 tys. kilometrów kwadratowych.

Grupa powstała w 1961 roku; pierwszą interwencję odnotowano 16 grudnia tegoż roku. Na trasie biegowej, podczas zawodów kontuzji doznała narciarka. Ratownicy po opatrzeniu poszkodowanej odwieźli ją do szpitala furmanką. Od 1961 r. ratownicy bieszczadzkiej grupy interweniowali ponad 19 tysięcy razy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum