Bielski Szpital Wojewódzki przekazał karetkę do obwodu charkowskiego

Autor: • Źródło: PAP15 listopada 2022 16:33

Karetkę dla Centrum Podstawowej Opieki Medycznej nr 1 obwodu charkowskiego na Ukrainie przekazał we wtorek Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej za pośrednictwem Stowarzyszenia Pokolenie. Zgodę na to wyraził zarząd województwa śląskiego - podała bielska lecznica.

Bielski Szpital Wojewódzki przekazał karetkę do obwodu charkowskiego
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Dyrektor szpitala Sabina Bigos-Jaworowska powiedziała, że karetka dotychczas służyła w tej placówce
  • Dzięki wsparciu autoryzowanego serwisu Fiat w Bielsku-Białej samochód został zmodernizowany i przygotowany do działania w Ukrainie
  • - Cieszę się, że przekazujemy naszym ukraińskim przyjaciołom ten sprzęt. Wiemy, że obwód charkowski jest narażony na codzienne walki i karetka jest tam bardzo potrzebna. Mam nadzieję, że będzie dobrze służyła - powiedziała

Wenflony i szyny Kramera

W karetce znalazł się sprzęt, który pomoże ratownikom w codziennym działaniu m.in. szyny Kramera, opatrunki niezbędne podczas tamowania krwotoków, zestawy do cewnikowania, a także wenflony.

Przedstawiciel Centrum Podstawowej Opieki Medycznej obwodu charkowskiego Michaił Trietiak, dziękując za dar podkreślił, że Polacy są dobrymi sąsiadami. "Uratowaliście już niejedną ukraińską rodzinę. Żywię nadzieję, że ta karetka pomoże jeszcze wielu osobom. Na razie rosyjscy żołnierze zostali odrzucenie od Charkowa na 40 km. Nie mogą bombardować z artylerii. Używają jednak rakiet z Biełgorodu, które mogą lecieć na odległość ponad 80 km" - wskazał.

Trietiak dodał, że Rosjanie w czasie okupacji Charkowa kradli karetki pogotowia, a także samochody pożarnicze. Stosowali także wyjątkowo brutalną taktykę. "Ostrzeliwali Charków. Nagle robili przerwę. Czekali 10 minut, aż na miejsce przyjadą karetki i straż pożarna. I znowu zaczynali atak niszcząc nasz sprzęt. W tym momencie karetki są w Charkowie bardzo potrzebne. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przekazaniu nam tego samochodu" - podkreślił.

Michaił Trietiak poprowadzi karetkę do Charkowa. Ma do przejechania 1,6 tys. km.

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Wojciech Niedźwiedź, które za 6 tys. zł kupiło do karetki artykuły medyczne, powiedział, że pomaganie jest obowiązkiem. Dziękował dyrekcji szpitala i przedstawicielom samorządu województwa za cenną inicjatywę.

To kolejna pomoc, jaką Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej okazał walczącej Ukrainie. W marcu, z inicjatywy personelu placówki, w tym także zatrudnionych pracowników z Ukrainy, do Szpitala 10. Górskiej Brygady Szturmowej w Kołomyi wyjechał transport, w którym znalazły się m.in. kardiomonitory i zestawy narzędzi chirurgicznych, a także opatrunki medyczne, leki przeciwbólowe i najpotrzebniejsze antybiotyki.

Bielski szpital wojewódzki jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Stowarzyszenie Pokolenie od 2014 r. wpiera ruchy demokratyczne w Ukrainie poprzez m.in. organizację pomocy humanitarnej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum