Bielsk Podlaski: szpital pochował martwo urodzone dzieci

Autor: KL,Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2011 14:10

To druga ceremonia zbiorowego pochówku martwo urodzonych dzieci, które przyszły na świat w bielskim SP ZOZ-ie. Ciała pochowano w specjalnie przygotowanym do tego celu grobie na miejscowym cmentarzu.

Bielsk Podlaski: szpital pochował martwo urodzone dzieci
Po raz pierwszy ceremonia takiego pogrzebu została zorganizowana przez lecznicę w październiku 2010 r. Wtedy pochowano 22 ciała, teraz dołączyło do nich kolejnych 13.

- Śmierć dziecka to olbrzymia strata. Szok po takim wydarzeniu utrzymuje się przez długi czas. Wiemy, że część rodzin nie jest w stanie w takiej sytuacji zająć się przygotowaniem pogrzebu. Nasz szpital postanowił im w tym pomóc - mówił po pierwszej ceremonii portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Brzostek, ordynator oddziału ginekologicznego w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Bielski szpital skorzystał z doświadczenia Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, który od dłuższego czasu organizuje takie pogrzeby.

Personel szpitala w Bielsku Podlaskim przeszedł odpowiednie szkolenie, zarówno w zakresie znajomości procedur pochówku martwo urodzonych dzieci, jak i udzielania wsparcia rodzinom. W placówce otwarto także małe prosektorium, w którym są przechowywane zwłoki czekające na pochówek. W załatwieniu procedur formalno-prawnych pomógł lokalny Urząd Stanu Cywilnego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku (Dz.U. Nr 153, poz. 1782) w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, za zwłoki uważa się ciało dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży.

Tym samym prawo określa, że ciała dzieci przedwcześnie urodzonych, także w wyniku poronienia, powinny być traktowane z szacunkiem należnym zmarłemu człowiekowi.

Procedura postępowania z ciałami martwo urodzonych dzieci pozostaje taka, jak w przypadku innych zwłok. Kartę zgonu potrzebną do pogrzebu można wystawić dziecku martwo urodzonemu, nawet, jeśli ciąża była we wczesnej fazie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum