Białystok: portal internetowy pomocny dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2015 15:39

Portal internetowy, na którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dowiedzieć się o dostępnych dla nich miejscach w Białymstoku: urzędach, instytucjach kultury, restauracjach czy placówkach ochrony zdrowia, powstał w ramach projektu "Pełnosprawny Białystok".

Białystok: portal internetowy pomocny dla niepełnosprawnych
Fot. Archiwum

Projekt realizuje białostocka Fundacja Inicjatyw na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Impuls" w partnerstwie z Fundacją Szansa Dla Niewidomych. W środę zaprezentowały one portal, działający już od kilku tygodni i stale rozwijany.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes fundacji "Impuls" Wojciech Grabowski, który sam jest osobą z niepełnosprawnością, projekt zrodził się z braku informacji. - Osoby niepełnosprawne często wycofują się z życia i zamykają w domu, głównie przez bariery architektoniczne, a także dlatego, że nie wiedzą, które miejsca są im przyjazne - mówił.

Portal www.pelnosprawny.bialystok.pl może być też pomocny dla osób starszych czy z wózkami dziecięcymi.

Na razie znaleźć można na nim 10 miejsc, w których fundacja "Impuls" wraz z wolontariuszami przeprowadziła audyty. Można zatem sprawdzić jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami funkcjonują na stadionie miejskim - kto może wejść do obiektu, czy są parkingi i toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i czy jest odpowiednie oznakowanie.

Grabowski wskazał, że audyty obiektów są wykonywane na bieżąco, a instytucje, lokale i urzędy mogą się zgłaszać do ich przeprowadzenia. Podczas audytu sprawdzana jest dostępność obiektu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym szerokość drzwi, nachylenie podjazdów, dostępność toalet, obecność poręczy. Podczas audytu brana jest też pod uwagę możliwość dojazdu do danego miejsca, a także dostępność do danego obiektu.

Projekt "Pełnosprawny Białystok" będzie realizowany do przyszłego roku. Finansowany jest z unijnych funduszy w ramach Programu Obywatele dla Demokracji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum