×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: napisali podręcznik o opiece medycznej nad pacjentem odmiennym kulturowo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 listopada 2015 15:38

Podręcznik, który ma przygotowywać pielęgniarki i lekarzy do właściwej opieki medycznej pacjenta odmiennego kulturowo wydał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Książka ma trafić na wszystkie oddziały w białostockich szpitalach.

Białystok: napisali podręcznik o opiece medycznej nad pacjentem odmiennym kulturowo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (30 listopada) odbyła się promocja książki "Pacjent odmienny kulturowo". Jej wydanie wsparły Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i miasto Białystok.

Autorzy podręcznika rozdzielają kwestie opieki nad pacjentem muzułmaninem, Żydem, świadkiem Jehowy, buddystą, a nawet katolikiem i prawosławnym. Można też tu znaleźć informacje m.in. o prawach pacjenta odmiennego kulturowo, barierach w komunikacji z zagranicznym pacjentem czy komunikacji międzykulturowej.

Podręcznik jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów, gdy lekarze i pielęgniarki coraz częściej zajmują się pacjentami z różnych kultur i religii - powiedziała PAP pomysłodawczyni i redaktorka podręcznika, prodziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Elżbieta Krajewska-Kułak. Dodała, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, które będzie respektowało jego wyznanie i tradycje.

- Pracownicy ochrony zdrowia i studenci powinni znać i rozumieć wszystkie czynniki kulturowe danej społeczności i odpowiednio je wykorzystywać w organizacji codziennej opieki nad pacjentem, aby nikogo nie urazić i postępować etycznie - mówiła Krajewska-Kułak.

Jak zauważyła, podręcznik jest potrzebny, bo nie na wszystkich wydziałach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku są oddzielne przedmioty dotyczące podejścia do pacjenta odmiennego kulturowo. A ta wiedza - jak dodała - powinna być uzupełniana systematycznie.

Profesor mówiła, że w codziennej praktyce lekarskiej personel medyczny staje przed dylematami etycznymi. - Lekarze mimo dobrej woli, nie zawsze rozumieją i znają tradycje innych kultur czy religii - dodała. Jako przykład podała świadka Jehowy, który nie zgadza się na przetoczenie krwi i nie chce poddać się temu zabiegowi.

- Nie zawsze lekarze to do końca rozumieją. Z jednej strony chcą walczyć o zdrowie pacjenta, z drugiej - nie mają świadomości, że dla tego pacjenta taki zabieg jest niezgodny z ich wyznaniem - mówiła Krajewska-Kułak.

Innymi przykładami, jakie przywołała są m.in. pacjent Rom, przy którym przez cały pobyt w szpitalu czuwa jego rodzinna czy wyznawca islamu, któremu nie można podać nic lewą ręką, bo w tej kulturze jest ona uważana za nieczystą. - W swojej pracy musimy być wrażliwi na te różnice - dodała Krajewska-Kułak.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze