×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białystok: miasto kontynuuje projekt "złotej rączki" dla seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 stycznia 2020 08:22

Do 10 lutego organizacje pozarządowe, zainteresowane prowadzeniem w Białymstoku programu bezpłatnej pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w drobnych naprawach domowych, mogą zgłaszać swoje oferty w Urzędzie Miasta. Kolejna edycja projektu ruszy w marcu.

Białystok: miasto kontynuuje projekt "złotej rączki" dla seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt "złota rączka" działa w mieście od 2018 roku. W br. - jak podaje białostocki magistrat - zarezerwowano w budżecie 75 tys. zł na ten cel. Projekt ma być realizowany od 1 marca do końca grudnia.

- Organizacja, która wygra konkurs, będzie mogła zlecać fachowcom usługi lub ich wykonanie powierzyć wolontariuszom, będzie przyjmowała zgłoszenia od seniorów, a także zajmie się ich weryfikacją. Chodzi o to, by z pomocy korzystały rzeczywiście osoby, do których jest ona adresowana - informuje miasto.

Projekt skierowany jest do seniorów w wieku 60+, przede wszystkim osób mieszkających samotnie, dysponujących niskimi dochodami. Z usług mogą też korzystać osoby niepełnosprawne i długotrwale chore - można przeczytać w ogłoszeniu konkursowych opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Białystok.

Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw obejmuje usługi niewymagające wiedzy specjalistycznej. Chodzi np. o naprawy klamek, zamków, regulację drzwi i okien, wymianę baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy i półek. Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową.

Władze miasta chcą kontynuować to działanie, bo - jak mówi cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz - naprawy usterek sprzętów domowych czy instalacji mogą być kłopotliwe dla osób starszych. - Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie "złotej rączki", a przecież nie każdego na to stać. Dlatego z pomocą fachowców chcemy zadbać o potrzeby starszych mieszkańców Białegostoku - dodaje Nikitorowicz.

Jak informuje miasto, w ubiegłym roku z bezpłatnej pomocy "złotej rączki" seniorzy skorzystali 290 razy. Zlecenia dotyczyły m.in. regulacji okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu i wyregulowania baterii w łazience, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zamontowania regału czy wieszaków w łazience.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum