PAP/Rynek Zdrowia | 26-11-2015 21:21

Białystok: główna nagroda IPN dla dokumentu o powstaniu i medycynie

Film dokumentalny "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć" Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację Filmową Armii Krajowej, otrzymał Grand Prix w konkursie na Audycję Historyczną Roku, organizowanym przez IPN.

To już trzecia edycja konkursu, który ma popularyzować najnowszą historię Polski w ambitnych formach dziennikarskich. Jego inicjatorem jest białostocki oddział IPN.

Na konkurs przesłano 75 materiałów filmowych i radiowych z całego kraju, do finału zakwalifikowano 15 z nich. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: wydarzenie, losy oraz historia regionalna.

Główną nagrodę Grand Prix prezesa IPN w kategorii "Wydarzenia" zdobył film dokumentalny "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć" autorstwa Marka Widarskiego, zrealizowany przez Fundację Filmową Armii Krajowej. To film o przygotowaniu i służbie powstańczej służb sanitarnych w oparciu o relacje uczestników wydarzeń. Autor dokumentu jest reżyserem filmów o tematyce wojennej, kształtowaniu postaw patriotycznych w szeregach AK i strukturach powojennego podziemia.

Widarski składając podziękowania mówił, że z tematami, które podejmuje on i inni nagrodzeni w tym konkursie, "trudno się przebić". Dlatego, jak dodał, zauważenie ich - dodaje twórcom sił. Mówił, że w swojej twórczości stara się wzbudzić emocje, bo tylko przez emocje jest w stanie zachęcić innych do sięgnięcia do tych historii.