PAP/Rynek Zdrowia | 23-06-2019 16:02

Białystok: fundacja pomaga dzieciom z rodzin pacjentów hospicyjnych

Grupa dzieci, których rodzeństwo jest pod opieką hospicjum prowadzonego przez białostocką fundację "Pomóż im", wyjechała w niedzielę (23 czerwca) na wspólny wypoczynek w góry. Wyjazd ma dać im nie tylko relaks, ale też np. wzmocnić poczucie własnej wartości.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dzieci wraz z opiekunami wyjechały z Białegostoku na wypoczynek do Rytra w powiecie nowosądeckim.

Przedstawiciele fundacji "Pomóż im" podkreślają, że rodzeństwo pacjentów hospicyjnych na co dzień żyje niejako w cieniu choroby swoich braci czy sióstr. W czasie turnusu rekreacyjnego jego uczestnicy wezmą udział np. w specjalnych grach i zabawach psychoedukacyjnych oraz w wycieczkach.

- Będziemy zwiedzać okolicę, chodzić po górach, ale również - pod okiem psychologa - w formie zabaw i ćwiczeń terapeutycznych popracujemy nad poziomem motywacji, poczuciem własnej wartości. Z doświadczenia wiemy, że dzieci z takich wyjazdów wracają silniejsze - powiedziała wiceprezes fundacji Krystyna Skrzycka. Podkreśliła, że takie działania pozwalają dzieciom wzmacniać poczucie własnej wartości, uczą zaufania do siebie i innych oraz wpajają zasady współpracy w grupie.

W połowie lipca rozpocznie się podobny turnus dla dzieci po chorobie onkologicznej i ich rodzeństwa.

Fundacja "Pomóż im" działa od 2007 r., m.in. prowadzi niestacjonarne Domowe Hospicjum dla Dzieci. Mali pacjenci przebywają w swoich domach, a lekarze, pielęgniarki czy inni specjaliści do nich dojeżdżają.

Fundacja opiekuje się blisko 30 nieuleczalnie chorymi dziećmi z regionu. Pieniądze na działalność pozyskuje m.in. z 1 proc. podatku odpisywanego przez podatników i różnych akcji na rzecz hospicjum. Prowadzi też Familijne Centrum Medyczne. Dochód z tej działalności też trafia na potrzeby hospicjum.

Turnusy wypoczynkowo-rehabilitacyjne fundacja organizuje dwa razy w roku, zimą i latem. Oprócz wyjazdów finansuje różne projekty na rzecz ciężko chorych dzieci, np. remontowanie pokoi w ich domach w ramach akcji "Bajkowe pokoje".