Białystok: Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 13:31

Niepełnosprawni, ich rodzice i opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych, przedszkolaki, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej oraz samorządowcy wzięli udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, który we wtorek (5 maja) przeszedł przez centrum Białegostoku.

Białystok: Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych
Fot. Archiwum

Marsz miał związek z obchodzonym w Europie 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych; zorganizowany został po raz 13. z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" w Białymstoku. Ma służyć przede wszystkim integracji środowiska niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz, ale też przypominać o problemach tych osób.

Marsz przeszedł główną ulicą w mieście, Lipową. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. tysiąca osób. Marsz zakończył się na Rynku Kościuszki, gdzie odbył się integracyjny festyn.

Prezes stowarzyszenia "Aktywni" Ludmiła Bogalska wskazała w rozmowie z PAP, że osoby niepełnosprawne wciąż nie są równo traktowane w różnych dziedzinach życia. Jako przykład podała zatrudnianie osób z upośledzeniem umysłowym. - Nie pozwala ono na osiągnięcie wykształcenia wyższego, natomiast pozwala na osiągnięcie przyzwoitego wykształcenia zawodowego i daje możliwość pracy, ale w pracodawcach wciąż jest opór, aby takie osoby zatrudniać - zaznaczyła.

Jej zdaniem najważniejsza jest zmiana mentalności. To podstawa - jak zauważyła - do wprowadzania innych zmian. - Bariera jest najczęściej w nas. Dlatego potrzebna jest wiedza co to jest niepełnosprawność, jak funkcjonuje osoba niepełnosprawna. Im więcej wiemy, tym mniej jest niepokoju i uprzedzeń - powiedziała Bogalska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum