Białystok: III edycja nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2012 11:37

Trwa trzecia edycja poszukiwań lekarza o wielkim sercu i oddaniu dla pacjentów. Do 15 lutego przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do nagrody doktora Krzysztofa Kanigowskiego. Uroczyste wręczenie odbędzie się 14 kwietnia 2012, natomiast ogłoszenie nazwiska laureata 11 kwietnia (w dniu urodzin patrona nagrody).

Białystok: III edycja nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego
Pomysłodawcami całego przedsięwzięcia jest rodzina chirurga, który zmarł w 2009 roku. To oni po raz trzeci przyznają tytuł dla najbardziej oddanego pacjentom lekarza.

Na stronie internetowej, w liście założycielskim nagrody czytamy, że powstała ona „dla upamiętnienia osoby i postawy dr. Krzysztofa Kanigowskiego, w poczuciu wdzięczności za jego jasną obecność pośród nas, wyrażając przekonanie, że zawód lekarza związany jest z poczuciem misji leczenia, czynienia dobra i sprawowania opieki..."

Jak mówi Ewa Kanigowska, córka lekarza, celem całej akcji jest próba zwrócenia uwagi na to, co w pracy lekarza jest najważniejsze - skuteczna terapia oraz etyczne zachowania wobec pacjentów i ich rodzin. Pamiętanie, że zawód lekarza jest związany z pełnieniem misji, że leczy się człowieka, nie tylko chorobę. Że bycie lekarzem nie oznacza przepisywania pigułek czy sprawowania funkcji. Leczenie ludzi to zajęcie szczególne. W żadnym innym zawodzie nie wkracza się tak głęboko w najintymniejsze sfery człowieka....

W pierwszej edycji konkurs wygrała Elżbieta Solorz, szefowa białostockiego Hospicjum dla Dzieci, w drugiej Zbigniew Mazurkiewicz, lekraz ortopeda.

Nagroda im. Kanigowskiego, to 4,5-kilogramowa statuetka, wykonana przez Małgorzatę Niedzielko, białostocka rzeźbiarkę oraz nagroda finansowa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum