Białystok: 95 seniorów ukończyło prozdrowotne zajęcia na Uniwersytecie Medycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2019 15:34

95 seniorów zakończyło we wtorek (4 czerwca) uroczyście zajęcia o tematyce prozdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To absolwenci kolejnych edycji Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrii i Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Białystok: 95 seniorów ukończyło prozdrowotne zajęcia na Uniwersytecie Medycznym
Główny cel obu przedsięwzięć to aktywizacja społeczna i edukacja seniorów. Fot. archiwum

Główny cel obu przedsięwzięć to aktywizacja społeczna i edukacja seniorów - w teorii i praktyce - o ich zdrowiu, zagrożeniach, ale też profilaktyka różnych chorób, także psychicznych. Uczestnicy zajęć na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii to wcześniejsi absolwenci Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Koordynator projektów dr hab. Mateusz Cybulski z Uniwersytetu Medycznego poinformował, że uczelnia co roku stara się nieco modyfikować tematykę zajęć, by także uwzględniać sugestie ze strony słuchaczy. Wskazał, że był np. wykład poświęcony tematyce udaru mózgu. -A jest to istotny temat dla seniorów i problem społeczny i zdrowotny w tej grupie wiekowej - mówił dziennikarzom.

Dodał, że uczelnia stara się zajęcia teoretyczne wspierać praktyką. Wskazał, że np. seniorzy uczą się na fantomach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, obowiązkowo uczą się udzielania pierwszej pomocy. - Jeśli jest wykład poświęcony zaburzeniom jakości głosu osób starszych, to później są zajęcia praktyczne z zakresu profilaktyki tych zaburzeń - dodał Cybulski.

Uniwersytet Medyczny chce w przyszłości wykorzystać potencjał, jakim są absolwenci zajęć dla seniorów do dalszej edukacji, także ich kolegów. Chodzi o to, by mogły np. występować na otwartych wykładach dla seniorów w domach pomocy społecznej, klubach seniora czy na otwartych wykładach dla wszystkich chętnych - poinformował Cybulski.

Oba uniwersytety prozdrowotne UMB realizuje wspólnie z partnerami, np. stowarzyszeniem "Pro Salute" czy z Urzędem Miasta Białegostoku.

PAP - Izabela Próchnicka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum