Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 26-11-2014 09:14

Białostockie uczelnie zachęcają do zostania dawcą szpiku

Na Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie w Białymstoku, Uniwersytecie Medycznym i Wyższej Szkole Medycznej w środę i czwartek (26-27 listopada) można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Akcja odbywa się pod hasłem "Dwa wymazy & do bazy", a jej organizatorem jest Fundacja DKMS Polska oraz lokalne środowiska studenckie.

Na poszczególnych wydziałach czterech białostockich uczelni w środę i czwartek ustawione będą stoiska, gdzie zainteresowani akcją mogą porozmawiać z wolontariuszami.

Zarejestrować może się każdy w wieku 18-55 lat i ważący minimum 50 kg. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, odwiedzając uczelnie, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Akcja jest bardzo potrzebna, bo - jak informuje fundacja - rak krwi to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że w Polsce co roku zapada na nią ok. 5 tys. osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Więcej: bialystok.gazeta.pl